Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 "Naravna" kazen-najboljša?

Go down 
+5
Muffin <3
Airedale10
Colliny
Marko
Admin
9 posters
Pojdi na stran : 1, 2, 3, 4  Next
AvtorSporočilo
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSob Jun 30, 2012 12:35 am

Pozdravljeni!

Sem se odločila, da iz revije Moj pes, prepišem članek, ki me je prav šokiral in me zanima vaše mnenje o njem. Zdi se mi zelo dobro napisan.


" NARAVNA " KAZEN - NAJBOLJŠA?
Sabina STARIHA PIPAN.mag




" Zakaj ne bi smeli kaznovati svojega psa?"
Saj tudi v naravi alfa kaznuje svoje podrejene!


Zgrabi jih za vrat in strese ali celo vrže na hrbet..." Kolikokrat sem že poslušala in podobne izjave. Žal mediji še vedno prepolni tega, kako nujno je treba pokazati, kdo je alfa in v takem smislu tudi uporabljati primerno kaznovanje, čeprav so strokovnjaki že zdavnaj ovrgli take in podobne teorije.


Kot smo že pred časom pisali, izrazi krdelo, alfa, beta itn,. že nekaj časa niso več aktualni. Vsaj od takrat ne, ko so ugotovili, da volkovi pravzaprav ne živijo v naključno izbranih krdelih ampak v družinah. Na čelu družine sta tako imenovani vodilni živali, ki sta starša vseh drugih v družini. Vodilni živali se ne ukvarjata s tem, kako si čim bolj nasilno podrediti druge v družini. Njihov glavni cilj je naučiti njun podmladek, kako se čim bolj uspešno preživljati z lovom in se izogibati nevarnostim, ki prežijo v okolju. Le tako se bo družina ohranila. Starša tudi krepita voljo za sodelovanje in harmonijo v družini.


Teorijo o tem, da naj bi stresanje za vratno gubo " naravna" kazen pri volkovih in psih so ovrgli že davno, o čemer smo pisali že pred nekaj leti. Pa vseeno ponovimo. Z opazovanjem številnih volčjih družin v zadnjih desetletjih so znanstveniki ugotovili, kako volkovi vzgajajo svoj podmladek. V to, kje mladiči puščajo svoje lužice in kupčke, katero vejo glodajo in kdaj lajajo drug na drugega, se odrasle živali ne spuščajo. Čut za čistočo je mladičem prirojen in po tretjem tednu starosti se sami trudijo opravljati potrebo čim dlje-sprva od ležišča, kasneje od brloga. Vej je dovolj za vse, sosedov, ki jih lajež moti, pa ni. Dobro šalo na stran-kaj pa potem volčji starši, ozirama starejši bratje in sestre mladičev, ki se še bolj ukvarjajo s podmladkom kot mama in ata-ta sta bolj zaposlena z lovom-sploh kaznujejo?
V kakšnih primerih naj bi uporabljali tako imenovano "naravno" kazen-stresanje za vratno gubo?

Volkovi kaznujejo svoje mladiče predvsem takrat, ko poatanejo preveč nadležni, kot denimo skačejo v živali, ki si utrujene od lova, želijo malce miru, in v podobnih primerih. In kako se "nadlegovane" živali odzovejo? Res zgrabijo nadležnega mladiča in ga stresejo? NIKAKOR NE NITI V ENEM PRIMERU NE! V približno 50% nadležno vedenje mladičev preprosto PREZREJO tako, da obrnejo glavo stran in jo dvignejo. Tako počakajo dokler podmladek ne odneha in se odstrani.

Se vam zdi to kaj znano? Se še spomnite pravila: " KDOR TEŽI, NIČ NE DOBI?" Kolikokrat smo že pisali o njem, pa še znanstveno potrjeno je. Kaj pa če to ne deluje? Kaj če sta ata, mama ali velika sestrica kak dan malce bolj živčna? Naslednja stopnja na lestvici jakosti volčjega kaznovanja je rahel prijem čez gobec, ki se zgodi v približno 15% primerov. In kaj je najhujša kazen za mlade " nadlegovalce"? To je sunkovit pritisk k tlom, pa naj bo z gobcom ali s šapo. Velikokrat ta pritisk k tlom spremljajo tudi primerni zvoki, največkrat renčanje. Ponavadi se to zgodi kot strela z jasnega in se enako hitro tudi konča. Mladi nedebudnež velikokrat niti ne ve, kaj se mu je zgodilo. Vstane, se otrese in se hitro umakne. Verjetno drugič odneha že prej... Vsekakor pa nikoli ne odnese kakšnih globjih psihičnih posledic. Nasprotno kot pri naših psih, ko neprimerno kaznovanje v večini primerov skrha odnos med človekom in psom.

No, kako je zdaj z našo tako imenovano "naravno" kaznijo? Upam, da sem vas uspela prepričati o njenem neobstajanju-tudi tiste, največje ljubitelje vsega "naravnega" a dostikrat iz trte izvitega... Kakšno kazen pa naj potem uporabimo, da bomo psa učinkovito vzgojili? NOBENE! Je to sploh mogoče? O tem naslednjič.


**************************************



Nazadnje urejal/a Admin Sre Jul 11, 2012 6:05 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSob Jun 30, 2012 3:12 am

Kaj so neumni, nobene kazni? Ja pol najbolje da vsem psom dovolimo vse in če bo pes nekoga vgriznil ga tudi naj ne kaznujemo? Strinjam se z predzadnjim odstavkom, ker res tako v naravi volkovi kaznujejo. Ampak nezaželeno obnašanje smo tudi mi dolžni popravit in kaznovat. Zato pa je toliko primerov psov z nezaželenimi težavami v obnašanju ker ljudje ali ne znajo pravilno psa kaznovat ali ga pa sploh ne kaznujejo.
Nazaj na vrh Go down
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSob Jun 30, 2012 6:38 am

Darth je napisal/a:
Kaj so neumni, nobene kazni? Ja pol najbolje da vsem psom dovolimo vse in če bo pes nekoga vgriznil ga tudi naj ne kaznujemo? Strinjam se z predzadnjim odstavkom, ker res tako v naravi volkovi kaznujejo. Ampak nezaželeno obnašanje smo tudi mi dolžni popravit in kaznovat. Zato pa je toliko primerov psov z nezaželenimi težavami v obnašanju ker ljudje ali ne znajo pravilno psa kaznovat ali ga pa sploh ne kaznujejo.


Darth, sej v zadnjem odstavku piše, da bo naslednjič povedala, kako je mogoče psa (seveda, če se ga na tak način vzgaja že od mladiča, od prve sekunde naprej) vzgojiti v popolnega spremljevalca brez uporabe kazni. Ja, je možno, pa še kako Smile
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSob Jun 30, 2012 9:21 am

Sem prebrau in me res zanima kaj bojo napisali ja...
Me tudi res zanima kaj bi naredli v primeru ko bi res pes nekoga napadel, če bi ga kaznovali za to ali ne. A takrat bi tudi skozi pozitivno motivacijo in brez kazni rešili? Resno no, psi in volkovi v naravi nimajo določeno vzgojo brez razloga. Najbolj pravilna, naravna in najbolša vzgoja psa je z psihologijo psa in spoznanjem njihovega vedenja. V to močno verjamem, vem da je to pravilno in stojim za tem.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSob Jun 30, 2012 8:03 pm

Saj tudi tole je napisala najbolj priznana pasja psihologinja? Very Happy Torej kaj pa je tole drugega kot pasja psihologija?
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 01, 2012 4:18 am

Jaz tudi že komaj čakam naslednjo številko, me zelo zanima kaj bo napisala. Very Happy
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 01, 2012 8:05 am

Admin je napisal/a:
Saj tudi tole je napisala najbolj priznana pasja psihologinja? Very Happy Torej kaj pa je tole drugega kot pasja psihologija?
Zaenkrat ne zgleda, da je pasja psihologinja. Bomo vidli v naslednji številki....
Nazaj na vrh Go down
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 01, 2012 9:20 pm

Ja kaj pa te je drugega če ne psihologija, sej ni samo tisto kaj reče in napiše Cesar rolleyes
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimePon Jul 02, 2012 3:27 am

Muffin <3 je napisal/a:
Ja kaj pa te je drugega če ne psihologija, sej ni samo tisto kaj reče in napiše Cesar "Naravna" kazen-najboljša? 1392757615
Preberi še enkrat prejšnji post. In verjetno da ni res samo tisto, kar napiše in reče CM, ampak tako se psi v naravi obnašajo to vedenje imajo v DNK in to obnašanje(kaznovanje) tudi prepoznajo.
Nazaj na vrh Go down
Copatek*




Število prispevkov : 1
Join date : 10/07/2012

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeTor Jul 10, 2012 8:29 pm

mene pa zanima... kako potem psa, ki napada druge pse... ki se nonstop želi postavit na višji rang BREZ prisile naučiti, da tega ne bo počel?
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSre Jul 11, 2012 2:12 am

Pety je napisal/a:
jaz si sploh ne morem predstavljati, da bi svojo psičko metala na tla, stresala za vratno gubo itd.

se da tut brez tega psa lepo vzgojit.
Seveda se, da psa vzgojiti brez tega. Sej če psa vzgajaš pravilno od začetka tega sploh ne rabiš delati. Psa položiš na tla in ga držiš na tleh le v primeru, da hočeš neko obnašanje popravit in ne pri samem vzgajanju psa, če nimaš nobenega problema.


Copatek* je napisal/a:
mene pa zanima... kako potem psa, ki napada druge pse... ki se nonstop želi postavit na višji rang BREZ prisile naučiti, da tega ne bo počel?
Večina ljudi tukaj ti bo reklo z pozitivno motivacijo, priboljški, klikerji in ostalimi pripomočki. To ni način kako popraviti takšno obnašanje, za to je potreben samozavesten, miren, dominanten vodja, ki ve kaj dela.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSre Jul 11, 2012 6:20 am

Darth... Mislim, da imaš kar prav. Jaz sem prišla do spoznanja, da s pribolški nebom nič dosegla. Ker ko jih nimam res... Zadnjič jih nisem mela poleg in je letala okrog, ni ubogala, sploh ni prišla...

Tako, da zdaj vadiva brez njih. In v enem dnevu DANES, po nevem kolkih urah vaje mi je uspelo, da je na koncu ubogala "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Po dveh urnem laufanju, klicanju, vajah itd. MI JE USPELO, da je prišla brez priboljškov na prvi klic.

Namreč prvo mi je preganjala labode, laufala v blato, v vodo, NIČ ni ubogala. Pa sem tako dolgo vstrajala. Vmes šla še na en sprehod, da me je potem brez priboljškov povsem upoštevala "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Res bila sem presrečna! Ker ne... Psica me je dobesedno izkoriščala s temi priboljški. Ubogala samo na njih. Danes sem ji postavila meje ker sem imela dovolj.

Res je smešno, da kak nebi imela priboljškov, da me Nala ne bi upoštevala, ker želim, da me v vsakem primeru upošteva.

Zdaj bova vadili VSAK dan. Upam, da mi bo uspelo... Res se trudim z njo.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSre Jul 11, 2012 6:29 am

Me veseli, da si prišla do tega spoznanja in upam, da bo čimveč ljudi tudi. Psi zelo dobro znajo manipulirati ljudi, zato pa moraš biti čim bolši vodja in postavljati striktna pravila, meje disciplino itd.. In nič na svetu ni boljšega za ustvarjanje vezi med lastnikom in psom kot je sprehod. Na sprehodu tudi pridobivaš spoštovanje in zaupanje od psa, ne pa z priboljški. ))
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSre Jul 11, 2012 6:32 am

Mhm... Se strinjam ja "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Darth hvala, da si mi odprl oči! "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580

Ker res... Nala ni imela nobenega spoštovanja do mene, razen če sem imela priboljške v roki "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Zdaj pa pač delava na tem, da to popraviva.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSre Jul 11, 2012 7:06 am

Vso srečo z novim načinom vzgoje ))
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeSre Jul 11, 2012 7:20 am

Najlepša hvala "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeČet Jul 12, 2012 8:47 pm

Danes je bil spet napredek.

Zanalašč sem šla z fantom v gozd, da bi jo spustila s povodca, Nala se je komaj zbudila zato je bila polna energije in seveda je želela laufat in raziskovat...

Ko je PRVIČ ušla sva jo s fantom tako lovila, da je videla, da z bežanjem ne bo nič dosegla, na koncu se je sama predala in prišla k meni.

2x je še želela pobegniti, ko je hodila poleg pa sem jo zgrabila pravočasno. In potem se je predala in je celo pot ubogala v nulo "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580

Sprehod je potem potekal popolno. Rekla sem ji "poleg" če je kdo prišel mimo ali pa če sem želela z njo enostavno povaditi. Potem ko je nekaj časa hodila poleg, sem ji rekla " pojdi" je šla. Ko je šla predaleč sem ji rekla "stoj" se je ustavila in počakala. Če sem želela, da pride k meni pa enostavno "sem"

Zdaj mi jo je uspelo odvaditi, da mi ne skače po grmičevju ( ker pred tem je nisem nikoli odvajala od tega in niti ni mogla vedeti), da ne voha vsake dreve, in da hodi samo po glavni poti in mi ne laufa po stranskih poteh. Ko je želela proč od omenjene poti je en "fuj" zadostoval Smile Sem zdaj spet srečna in imam voljo za prevzgojo. "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimePet Jul 13, 2012 8:25 pm

Joj, tako sem srečna "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Še en napredek!!

Danes greva v gozd, jo spustim, ji NIČ ne rečem, da mora hoditi poleg. Pa se ni oddaljila od mene Very Happy Cel sprehod je v nulo ubogala. Mimo so prišli psi in je točno vedela, da ne sme na stransko pot ( v grmičevje npr.), in se je ves čas držala glavne poti, sem jo 1x poklicala iz igre, je v sekundi prišla.

Celo pot sem vadila na "poleg" potem pa komaj ko ji jaz dovolim "pojdi" in je šla Razz A ko sem jo samo 1x poklicala je v sekundi prišla. Lahko sem ji rekla np. " stoj" in je tam počakala, če sem videla psa " sem" je prišla. Ali pa "počasi" da upočasni korak.

Zdaj nekih kazni ji ne dajem, ker ni potrebno. Razen danes sem jaz naredila napako, sem ji rekla "pojdi" ko nisem videla psa odspredaj. In je laufala k njemu, ker tega psa pozna že od otroštva. Ko sem jo klicala več ni bilo učinka. Ker sem bila prepozna. Takrat sem jo dala na " prostor" in jo čist malo skregala.

Nato sva ob koncu sprehoda znova zagledali istega psa in sva zanalašč šli proti njemu. Kaj se je zgodilo? NIČ ni pobegnila Very Happy Ostala je na poleg in se vsedla pred psom, ko sem ji rekla!!

Res fuul napredujeva! Nala me zdaj res upošteva veliko bolje kot prej!

Pa tudi fant mi je bil na voljo z nasveti, ker ima maremsko abruškega ovčarja, ki ga pes uboga v nulo in zdaj jaz Nalo šolam na enak način kot on svojega, edino bolj blago. "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 8:02 am

Admin je napisal/a:
Darth... Mislim, da imaš kar prav. Jaz sem prišla do spoznanja, da s pribolški nebom nič dosegla. Ker ko jih nimam res... Zadnjič jih nisem mela poleg in je letala okrog, ni ubogala, sploh ni prišla...

Tako, da zdaj vadiva brez njih. In v enem dnevu DANES, po nevem kolkih urah vaje mi je uspelo, da je na koncu ubogala "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Po dveh urnem laufanju, klicanju, vajah itd. MI JE USPELO, da je prišla brez priboljškov na prvi klic.

Namreč prvo mi je preganjala labode, laufala v blato, v vodo, NIČ ni ubogala. Pa sem tako dolgo vstrajala. Vmes šla še na en sprehod, da me je potem brez priboljškov povsem upoštevala "Naravna" kazen-najboljša? 1940658580 Res bila sem presrečna! Ker ne... Psica me je dobesedno izkoriščala s temi priboljški. Ubogala samo na njih. Danes sem ji postavila meje ker sem imela dovolj.

Res je smešno, da kak nebi imela priboljškov, da me Nala ne bi upoštevala, ker želim, da me v vsakem primeru upošteva.

Zdaj bova vadili VSAK dan. Upam, da mi bo uspelo... Res se trudim z njo.

samo en nasvet... očitno si nagrajevala s priboljški narobe, ker cilj nagrajevanja ni, da bi pes delal samo, ko ve, da bo za to tudi nagrajen. Cilj nagrajevanja je, da se željeno vedenje utrdi, da se psu nakaže prava pot, kaj mora narediti, da bo za nekaj nagrajen, AMPAK SE PA GA NIKOLI NE PODKUPUJE. Pes ne sme nikoli vedet, kaj bo dobil za nagrado (priporočljivo je menjavata priboljške, enkrat hrana, drugič igranje, enkrat samo besedna potrditev (to zadnje ko pes vajo seveda že obvlada) itd.). Če psica ne pride na prvi klic, potem pa jo zaradi tega začneš podkupovat, šumljat z vrečko s priboljški ali ji nagrado celo kazat, da bi prišla, to nima smisla. Ne pravim, da je bilo pri tebi tako, je pa to pogost problem, pa so na koncu vseeno vsega krivi priboljški. Čudno, zakaj potem moja psica, ki je vse učena samo s pozitivno motivacijo, klikerjem in nagrado (tudi igro, ne samo s hrano) uboga tudi, če nagrada niti v bližini nimam.

pa še nekaj - vadit s psom cele ure je, oprosti, totalno brezveze, ker se s tem preutrudi in verjetno mi ni treba povedat, da psu koncentracija pade, da izgubi vso veselje in vajo na koncu nardi iz obupa, da bi ga lastnik ja pustil na miru. niti agilitaši ne rabimo psa, ki bo delal tri ure skupaj, rabimo pa psa, ki bo VEDNO pripravljen delat in to KJERKOLI, ne glede na situacijo. Pes, ki ga z kakršnokoli vajo "matraš" po več deset minut skupaj, da ga cel sprehod samo kličeš, pa lepe odpoklice niti ne nagradiš (razen vedno samo z besedo), je preforsiran, kmalu bo izgubila tudi željo po prihanju. Prišla bo - ne rečem. Ampak jaz raje vidim, da pes ves vesel steče k mene, maha z repom kot nor, čaka, da se bo pri meni sedaj nekaj dobrega zgodilo, in da magari včasih pač presliši, sej da VČASIH ne pride pa ja pogledam skozi prste, to imam raje kot pa da se mi pes mukoma v hoji privleče in komaj čaka, da gre spet po svoje. Meni ni finta v perfektnosti, ampak v veselju do dela in izvajanju vaj. Brez tega pa je perfektnost težko doseči.

Tudi dejstvo je, da tvoja psica, vsaj po pasmi sodeč IN tvojemu opisovanju nje in njenega karakterja karakterno definitivno ni močna, prej mila. Pri takem psu je pa glede motivacije še tolko bolj pomembno, da se ne dela več kot nekajkrat dnevno po nekaj minut in da se nagrajuje, oz. bi ti priporočala, da vsaj včasih vseeno nagradiš, ampak tako, da psica nikoli ne bo vedela, če bo nagrajena in s čim bo. Splača se, ker potem bo na klic prišla že zaradi tega, da vidi, ČE bo nagrajena. Pač od začetka nagrajuješ zelo pogosto, potem pa vedno manj, če že hočeš delat brez nagrade (da sem proti temu ne bom opisovala). In prosim, zaradi psice, ne je tolko prematrat in vadit vsak sprehod, po ure in ure. Še jaz s svojo, ki je navajena delat in karakterno zelo močna (prenese veliko pritiska) ne delam več kot cca skupno pol ure dnevno (razen tisti dvakrat do trikrat tedensko na treningu, ampak ta ji je že sam po sebi nagrada), 1x tedensko pa ma tut pavzo.



Sem vesela, da napredujeta, ampak vseeno pazi, da psice ne boš preforsirala... Motenje je človeško, zakaj ne bi bilo tudi pasje Razz Pa ko bo naredila kaj res perfektno - nagradi vsaj tisto.


Nazadnje urejal/a Colliny Ned Jul 15, 2012 8:09 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
LittleLi




Število prispevkov : 173
Join date : 08/01/2012

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 8:07 am

Colliny, podpis.
Najbolje je, da imaš priboljške v žepu, po možnosti zaprte v vrečki, da pes ne ve, da jih imaš. Ko pa naredi nekaj, kar od njega zahtevaš, pa dobi priboljšek. Prej je bolje, da ga niti vidi ne.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 8:18 am

Saj vem mogoče bi res bilo boljše, da bi PRAVILNO delala s priboljški. Ampak nevem... Pri Nali se vidi, da je velik napredek, ker me veliko bolj upošteva, sva hodili pred bolnico, je bil viden napredek, tudi v mestu, viden napredek, me veliko bolj upošteva, nič ni cukala, hodila poleg, pa sta bila starša zraven z avtom ( ker me ni NIKOLI upoštevala če sta bila starša poleg z avtom, nevem zakaj, ampak je vedno vlekla, zdaj pa NIČ). Je bila ves čas pozorna na mene, na moje ukaze...

Saj vem, da mogoče ni najbolj ta prava metoda, ampak poglej.. Moja VEDNO ko je videla, da nimam priboljškov, je pobegnila ali pa vse pobirala s tal... In kako jo bi jaz potem naj navajala na priboljške spet, mi tudi ni jasno. Nevem če neka metoda deluje, in če nimam težav... Nevem zakaj bi menjala. Ker zdaj je sprehod veliko boljši. In veliko bolj sproščen. In ne rabim se bati, da bi ušla.

DRUGAČE PA NAJLEPŠA HALA ZA PREDLOGE IN MNENJA. In jih seveda tudi spoštujem. Very Happy
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 8:40 am

Aja, ima pa prav določen prostor, kjer ji dovolim, da po mili volji laufa in voha in se igra z mano, seveda mora biti v bližini, ker če gre predaleč jo pokličem.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 9:02 am

Colliny je napisal/a:
Čudno, zakaj potem moja psica, ki je vse učena samo s pozitivno motivacijo, klikerjem in nagrado (tudi igro, ne samo s hrano) uboga tudi, če nagrada niti v bližini nimam.

Ampak jaz raje vidim, da pes ves vesel steče k mene, maha z repom kot nor, čaka, da se bo pri meni sedaj nekaj dobrega zgodilo, in da magari včasih pač presliši, sej da VČASIH ne pride pa ja pogledam skozi prste, to imam raje kot pa da se mi pes mukoma v hoji privleče in komaj čaka, da gre spet po svoje.
Kot ti tudi večina lastnikov dela glih to napako, da kdaj pa kdaj pogledajo psu skozi prste. Pes rabi striktna pravila drugače se kar hitro nauči manipulirati. Če te pes presliši oz te noče slišati, se ne odzove na tvoj klic pač pomeni, da te ne vidi 100% kot vodjo in ti tudi ne zaupa 100% ali spoštuje.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 9:08 am

Nevem, moja pred tednom dni tudi ni vedno prišla na klic, je imela raje kaj povohat, ji je bilo kaj bolj pomembnega od mene, zdaj pa pride vedno. Je res, da se šele učiva zato se zgodi kaka napaka a ji dam vedno jasno vedeti, kje je storila napako in zato verjamem, da se bo naučila res VEDNO brez izjem hoditi k meni. Ker če sem jo zdaj v manj kot tednu dni "prevzgojila" da mi ne skače po grmičevju kar je počela 4 leta, ali, da ne hodi več po stranskih poteh, da mi ne pobira s tal, da me pač upošteva, potem mislim, da nimam kaj veliko za skrbeti. Skratka sem optimistična Smile
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 9:36 am

Darth je napisal/a:
Colliny je napisal/a:
Čudno, zakaj potem moja psica, ki je vse učena samo s pozitivno motivacijo, klikerjem in nagrado (tudi igro, ne samo s hrano) uboga tudi, če nagrada niti v bližini nimam.

Ampak jaz raje vidim, da pes ves vesel steče k mene, maha z repom kot nor, čaka, da se bo pri meni sedaj nekaj dobrega zgodilo, in da magari včasih pač presliši, sej da VČASIH ne pride pa ja pogledam skozi prste, to imam raje kot pa da se mi pes mukoma v hoji privleče in komaj čaka, da gre spet po svoje.
Kot ti tudi večina lastnikov dela glih to napako, da kdaj pa kdaj pogledajo psu skozi prste. Pes rabi striktna pravila drugače se kar hitro nauči manipulirati. Če te pes presliši oz te noče slišati, se ne odzove na tvoj klic pač pomeni, da te ne vidi 100% kot vodjo in ti tudi ne zaupa 100% ali spoštuje.

Buaha. A če recimo išče igračo, ki sem ji jo jaz tak "posrano" nekam zabrisala, da bi mi jo prinesla nazaj in jo jaz medtem pokličem, pa ne pride takoj, me pa že ne spoštuje? Je že dominantna? Ujoj, dominantno psico mam. Pa daj si malo prebrat, kateri psi so dominantni in kateri ne, in da pes ne more bit v nekem trenutku dominanten, ker je recimo na drugi strani videl mačko in povlekel za povodec.

Temu jaz pravim "skozi prste pogledano". In psica dela z užitkom, spuščena je pa lahko kjerkoli.

Anja, ja, delaj, kot vama dvema ustreza, samo pazi, kakšne posledice bo to pustilo na dolgi rok. Smile In bolj bi se jaz osredotočla na preforsiranost, ne tolko glede tvojega nagrajevanja. Če si se odločla, da ne bop nagrajevala, te ne mislim in niti ne morem spremenit preko foruma. Smile
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





"Naravna" kazen-najboljša? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
"Naravna" kazen-najboljša?
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 4Pojdi na stran : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» GREENFIELDS naravna kozmetika

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: Vzgoja in Šolanje-
Pojdi na: