Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči

Go down 
3 posters
AvtorSporočilo
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 1:57 am

Zdaj je že skoraj sigurno, da čez najmanj 1 leto dobim psa (mogoče kasneje, prej kot poleti pa sigurno ne!). Nekaj izkušenj s psi že imam, ampak nikoli pa ga še nisem odgovorno kupovala. In bi potrebovala nekaj nasvetov; bounce
1. Glede izbire pasme - sicer je časa še in ne mislim že zdaj dokončno izbrati, ampak samo razmišljam, kaj je bolj primerno in zbiram argumente. Moji pogoji in izkušnje ter kaj pričakujem od psa: pes bo ponoči in ko me ne bo doma zunaj v pesjaku (z izolirano uto, na voljo tudi garaže), ko bom doma pa bo lahko kaj prišel tudi v hišo. Rada bi aktivnega psa, ki bo zmogel tudi daljše sprehode in pasje športe (agility, frizbi, RO, kolesarjenje... - odvisno od psa in pasme). Največ se bom s psom ukvarjala jaz, skupaj pa živimo (oz. bomo živeli ko se preselimo Smile) še oče (pripravljen veliko pomagati pri skrbi za psa), sestra (isto), mama (malo pripravljena pomagati ko drugi ne bodo mogli) in stari starši (isto) ter jaz seveda. Very Happy Živim (bom živela Razz!) na manjši kmetiji na deželi. Glede dlake: nočem, da je dolga niti preveč zahtevna za nego (=vsakodnevno dolgotrajno česanje), super mi je resasta, ki ne odpada dosti če psa trimaš! Pri velikosti tudi nisem izbirčna - nočem pritlikavega niti orjaškega psa, lahko pa vse vmesno, čeprav raje malo manjšega kot večjega (ampak samico airedalca brez težav zadržim na povodcu - samca pa še nisem probala). Všeč so mi malo trmasti psi, kot so terierji (ne mislim trme špicev, ki je čisto druga). Jaz imam s psi že nekaj izkušenj (razstave - JH, Dino, Dix..., lahko potrdijo tisti ki me poznajo da se kar znajdem s psi, tako da mislim da mi terier ne bo problem), tudi o psih se učim že vsaj 3 leta, prav v družini doma pa še nismo imeli psa. Tudi za spol sem odločena - bo samička, ki pa jo bomo sterilizirali. V ožjem izboru so 3; airedalski terier, resasti standardni jazbečar in mešanček. In druge pasme skoraj da ne pridejo v poštev (lahko pa predlagate, mogoče pa spremenim mnenje!), izbiram med temi tremi. Katera se vam zdi najbolj primerna in zakaj? Glede mešanca pa imam pomisleke - sem razstavljalka in čeprav pes ne bi bil za vzrejo si ga vseeno želim vsaj občasno razstavljati in tekmovati z njim v JH, saj v tem uživam. Tudi vsaj enkrat bi rada, da psa res sama vzgajam od začetka, brez prej pridobljenih slabih navad, ki pa jih ima večina zavetiščarjev, pa tudi bojim se, da nimam dovolj izkušenj in znanja obvladati odraslega zavetiščarja, pri mladičih pa spet ne veš niti približno, kakšen bo. Neutral
2. Izbira vzreditelja; na kaj gledati pri izbiri vzreditelja? Pri airedalcih sta mi v oči padli 2 psarni (nimajo kaj dosti na spletni strani, ampak smo se pogovarjali v živo/po mailu): http://www.rednokomis.t83.net/ in http://www.humulusgens.com/, od jazbečarjev pa http://www.tusoksori-ugraszto.hu/Home/Home.htm. Kakšne se vam zdijo?
lp.
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 2:27 am

Airedale10 je napisal/a:
Tudi vsaj enkrat bi rada, da psa res sama vzgajam od začetka, brez prej pridobljenih slabih navad, ki pa jih ima večina zavetiščarjev, pa tudi bojim se, da nimam dovolj izkušenj in znanja obvladati odraslega zavetiščarja, pri mladičih pa spet ne veš niti približno, kakšen bo. Neutral
Če misliš, da nimaš dovolj znanja za prevzgojitev zavetiščnega psa z nekaj slabimi navadami, zakaj misliš, da lahko vzgojiš mladiča v popolnega psa? Mladič bo ko bo odrastel takšen, kot ga boš vzgojila. Saj nimajo mladiči zapisano v genih kakšni bodo ko bodo odrasli. Od razliko od ljudi, ki imamo kup problemov psi, ki odraščajo brez stika z človekom bo skoraj vedno odrastel v mirnega, pokornega psa brez motenj v obnašanju, kot so strah, agresija, fiksacije itd. Preden si nabaviš psa, si moraš takšne stvari odstraniti z uma, če hočeš biti uspešna z mladičom.Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči 1940658580 Glede pasme pa si zberi kera je tebi všeč, ampak ko boš zbrala pasmo in boš šla gledat pse te pasme zberi tistega, ki ima energijo kateri boš kos. Enako gre če se boš odločla za psa iz zavetišča.
Vso srečo.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 2:50 am

Sploh ne mislim, da zavetiščar ni v redu da je agresiven in ne vem kaj še (kak je ampak ne vsi), niti ne mislim, da bo mladič odrasel v popolnega! Ampak psi so v zavetišču zaradi enega razloga in imajo za seboj že veliko več izkušenj kot mladiči in so jih ljudje mogoče že vzgajali tako, da se bojijo moških, se bojijo ko dvigneš roko, ko pridejo k tebi se vržejo na hrbet..., ali pa ravno obratno. Pri mladiču pa začneš od začetka in sam izbiraš metode in ima pes ko pride k tebi od dobrega vzreditelja veliko manj izkušenj. In vsekakor si za prvič ni dobro nakopati prezahtevnega psa. Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči 1940658580
Vem da se spet ne boš strinjal, ampak od jazbečarja ali airedalca lahko pričakujem, da bo kot odrasel (in že kot mladič) trmast (ni nujno v slabem pomenu, zame je to dobra lastnost), živahen in bo imel precej lovskega nagona, pa tudi vzreditelj spremlja mladiče in mi lahko svetuje primernega. Pri zavetiškem mešančku pa ne moreš vedeti niti približnih lastnosti, kak bo kot odrasel, v zavetišču pa je mladič večinoma malo časa in ne morejo ga tako spremljati, da bi ti lahko veliko svetovali. Pa nimam nič proti zavetiščarjem, so super, ampak se bojim, da bi mi bil za prvič preveč. Če bo mešanček bo verjetno iz kakega društva, kjer jih imajo začasni skrbniki in jih bolje poznajo in socializirajo. Smile
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 3:35 am

Airedale10 je napisal/a:
Vem da se spet ne boš strinjal, ampak od jazbečarja ali airedalca lahko pričakujem, da bo kot odrasel (in že kot mladič) trmast (ni nujno v slabem pomenu, zame je to dobra lastnost), živahen in bo imel precej lovskega nagona, pa tudi vzreditelj spremlja mladiče in mi lahko svetuje primernega. Pri zavetiškem mešančku pa ne moreš vedeti niti približnih lastnosti, kak bo kot odrasel, v zavetišču pa je mladič večinoma malo časa in ne morejo ga tako spremljati, da bi ti lahko veliko svetovali. Pa nimam nič proti zavetiščarjem, so super, ampak se bojim, da bi mi bil za prvič preveč. Če bo mešanček bo verjetno iz kakega društva, kjer jih imajo začasni skrbniki in jih bolje poznajo in socializirajo. Smile
Seveda, da lahko veš. Vse je odvisno od tebe, kako ga boš vzgojila. Veliko ljudi je takšnega mnjena, ampak oprosti to je zame le en velik izgovor in tolažba v primeru, če boš imela kakšne težave pri psu, ker pač kao nisi mogla vedat kakšen bo pes ko bo odrastel.Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči 1940658580
Pes ve, kaj misliš in če si tako možno prepričana v to, boš to tudi z prepričanjem uresničila.
Nazaj na vrh Go down
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 4:50 am

Jaz bi ti glede izbire pasme/psa priporočala predvsem to, da razmišljaš dolgoročno. Pač, ti si še v OŠ, kjer imaš petkrat več časa za vse kot potem na srednji šoli oz. gimnaziji. Airedalec je pa zelo aktiven pes, prav tako jazbečar, ampak jazbečarju kak dan "lenarjenja" zaradi veliko učenja pred testi ipd. ne bo škodil tako, kot airedalcu, jazbečar bo pač malo več počival, airedalec bo pa precej bolj živčen in ves na trnih. Za športe se mi zdita primerni obe pasmi, mogoče ti jazbečar pač ne bo skakal za frizbijem, v agilityju pa sploh niso slabi, kratke tace nimajo nič kaj pri tem, če pes uživa. Very Happy Za raztave in JH pa itak katerakoli pasma.

Če si želiš mešančka, ki ga boš lahko sama vzgojila je ena od opcij mladiček iz zavetišča. Nekatere psice so breje, ko jih dobijo in se potem mladički skotijo v zavetiščih - to je super priložnost, če si res želiš psa, s katerim boš začela od samega začetka. Pač greš v zavetišče vsaj drug dan, si tam kakšno urco in opazuješ karakterje mladičev (ko se ti že začnejo kazati), spoznaš mamo, presodiš o aktivnosti vsakega ipd. pa se mi zdi, da mimo skoraj ne moreš vdarit. Smile

Ja, res je, da lahko pri pasemskih psih pričakuješ določene nagone, v neki meri tudi karakter, s čimer si v veliki prednosti, če se bolj aktivno želiš ukvarjati s kakšnim od športov. Spet pa lahko z nekaj več truda tudi mladiča mešanca do neke mere in z nekaj več prilagajanja oblikuješ v idelanega psa zase. Meni se zdi bolj narobe vzeti mešančka zato, ker si razstavljalka in če v tem res uživaš, boš za marsikaj prikrajšana.

Jaz ti za prvega psa mogoče še najbolj priporočam jazbečarja, ker imaš z njimi največ izkušenj, vsak dan ga sprehajaš, se igraš in ukvarjaš z njim itd., kar pa za airedalce ne moreš reči, čeprav se mi tudi ta pasma ne zdi slaba izbira.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitimeNed Sep 30, 2012 7:49 am

Hvala za mnenje1 Smile
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Sponsored content





Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči   Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Prvi nakup psa - potrebujem nekaj pomoči
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» yorkshire terier ( imam nekaj vprašanj )
» Nakup pekinezerja
» Nakup čivave
» Akita Inu-Nakup
» Nakup prvega psa

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: Vzreja-
Pojdi na: