Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Nakup dalmatinčka

Go down 
4 posters
AvtorSporočilo
pikec*




Število prispevkov : 1
Join date : 29/09/2012

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 11:35 pm

Sem mamica dveh otrok in seveda mi tukaj pomaga še mož tongue Zadnjič smo bili na sprehodu z otrokoma,nakar zagledamo prečudovitega pikastega psa in sicer dalmatinca. Otroka ( 6 in 11 let) sta bila tako navdušena, prav tako mož. Jaz pa niti ne tako hudo. ker sem vedela, da bojo vsi skakali za nakupom tega psa. To se mi je namreč že zgodilo pred dvema letoma. Z otrokoma sem bila pri babici, ki pa je dobila cavalierja in seveda otroka že želela imeti takega psa. Zato sem sedaj vedela, da bo enako. Ker se pa zavedam, da je pes živo bitje... Potrebujem vašo pomoč!! A naj ustrežem želji moža in otrok?? Že mesec dni jih imam polno glavo, kako bi vsi trije imeli psa. Mož sicer še ima pomisleke koliko bo to dela, koliko stroškov, a tut on bi ga zelo rad imel in bi tečnari. Imamo hiško na podeželju ob toku gozda. Ograjen vrt. Zdaj ko tako razmišljam se mi zdi, da imamo kar ustrezne pogoje a vseeno me skrbi. Psa še nismo imeli. Prav tako imamo kar nekaj časa. Z možem delava različno, je večkrat kdo doma od naju, ko so otroci v šoli. Hmmm... na počitnice bi pes bil v varstvu pri babici. Nekako že vse naštudirano. Ampak nevem kaj naj pričakujem, kakšen zalogaj je pes, kaj je vse treba žrtvovati nevem... še nisem imela psa. Zato me pa tok skrbi. Bi mi lahko PROSIM razložili stroške, delo in kaj naj vse pričćakujemo?

upam, da sem prišla na pravi naslov, prisrčen pozdrav vsem
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeSob Sep 29, 2012 11:44 pm

Mogoče raje razmislite o kaki drugi pasmi, saj so dalmatinci znani kot problematični in težki za vzgojo, občutljivi ter ne ravno primerni za neizkušene, pa tudi goniči so, zato bi bilo potrebno ogromno truda da vam v gozdu ne bi pobegnili za divjadjo... (nimam pa nobenih izkušenj z njimi). Če sta oba z možem pripravljena, da se bosta prav vidva ukvarjala največ s psom, potem se mi zdi čisto v redu odločitev. Smile Še vedno kljub cvrtu pa bo pes potreboval veliko sprehodov (dalmatinec še posebej Razz).
lp.
(bodo pa drugi, ki imajo veliko več izkušenj kot jaz kaj povedali).
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeNed Sep 30, 2012 12:28 am

Napisala si, da nimaš izkušenj z dalmatinci a vseeno pišeš, da so problematični, občutljivi itd. samo zato, ker nekje to prebereš? To je že obsesivnost z "močjo pasme" in ljudem, ki iščejo tukaj pomoč devaš napačne informacije. Ljudje pol postanejo paranoični glede teh pasem... Pes je vedno bil in vedno bo pred pasmo.Nakup dalmatinčka 1392757615

Če hočete nabaviti psa, le iz razloga da ustrežete možu in otrokom je to slaba ideja, še nasploh če vi nočete psa. Imate hišo na podeželju, kar je super ampak upam, da se zavedate, da tekanje po podeželju in sprehod ni niti približno isto in boste vseeno mogli vsaj na 1 eno urni sprehod dnevno. Glede na to, da ste na podeželju predvidevam tudi, da ima dosti ljudi tam pse? Zato bi bilo pametno pomisliti na kastracija/sterilizacija (prbl. 150€)
Enkrat na leto ga morate cepiti proti steklini in drugim kužnim boleznim(prbl 40-50€ vse skupaj). Potem pa še če pes zboli ali kaj, ampak to so malenkosti.
Vzgoja je pa odvisna od vas. Od samega začetka ko stopi v vaš dom mu postavite pravila, meje in omejitve. Vsi člani družine vi, vaš mož in tudi otroci morajo biti nad psom, torej vodje. Drugače vam pes ne bo zaupal. Otroke naučite pravilnega pristopa do psa in spoštovanja do psa, to mislim, da je že logično.Nakup dalmatinčka 1940658580
Če se hočete dobro pripraviti na psa in hočete biti uspešni z psom, vam tudi priporočam, da si preberete kakšno knjigo o psihologiji psa, ampak ne une kjer vam opisujejo pasme in govorijo večinoma govorijo neumnosti.
V tej knjigi se lahko marsikaj naučite: http://www.tzs.si/e-knjigarna?page=shop.product_details&category_id=35&flypage=flypage.tpl&product_id=931
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeNed Sep 30, 2012 3:08 am

Zakaj se pa potem izbira pasme? Rolling Eyes Na videz naj se ne bi gledalo, karakter itak ''ne velja''...?
Tako je splošno znano, saj sem napisala da sama izkušenj nimam, ampak jih nimaš z dalmatinci tudi ti in nihče od bolj aktivnih članov tukaj, tako da bo ostala brez pravih odgovorov. Wink
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeNed Sep 30, 2012 5:26 am

Airedale10 je napisal/a:
Zakaj se pa potem izbira pasme? Rolling Eyes Na videz naj se ne bi gledalo, karakter itak ''ne velja''...?
Tako je splošno znano, saj sem napisala da sama izkušenj nimam, ampak jih nimaš z dalmatinci tudi ti in nihče od bolj aktivnih članov tukaj, tako da bo ostala brez pravih odgovorov. Wink
Veš kaj je definicija pasme? Beseda pasma je latinskega izvora katera se je prvo uporabljala za konje in šele pozneje za pse. Z psmo pa ločimo živali znotraj iste vrste. Seveda če ti je neka pasma všeč po videzu se odločiš zanjo zakaj pa ne, ampak pretiravanje in obsesija klede pasme je že pa preveč. Zato ima toliko ljudi negativno mnenje glede močnih pasem, kot so pitbuli, bullterierji, torwajlerji, doge itd. pač, ker so jih uporabljali v pasjih bojih in je to njihova zgodovina in v njihovi krvi še ne pomeni, da je to njihov karakter.
Dobro je da veš dosti stvari o pasmah, ampak nekatere stvari o pasmah, ki prebereš v knjigah ali vidiš na tvju so pa le neumnosti.
In kako veš, da nimam nič izkušenj z dalmatinci? Poznam krdelo 6ih dalmatincov in so vse prej, kot to kar si ti napisala, da je za njih značilno.
Nazaj na vrh Go down
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeNed Sep 30, 2012 10:13 pm

Ala spet. Končajmo debato o tem.
Se strinjam s tem,da so v drugih virih včasih napačne informacije, zato je dobro spoznat predstavnika pasme v živo na kaki razstavi, tekmi ipd.
Tudi jaz priporočam da preberete kako knjigo. Se mi zdi za začetnike v redu Psi za telebane ali kaj podobnega, kjer se mi zdi je lepo razloženo kako kupit psa, kako ravnati z mladičem, ipd.
Prav je, da se psa kupi pri preverjenem vzreditelju, saj tako ne boste imeli kasnejših težav z zdravjem ali karakterjem (verjetnost, da pes zboli še vedno obstaja).
Za začetnike tudi jaz ne bi priporočala dalmatinca, razen če imate čas in izkušnje, da se boste z njim 'spopadli'. To so lovski psi, ki rabijo tudi temu primerno zaposlitev.
Pasmo izbirajte na podlagi tega, koliko gibanja, nege, časa za mentalno zaposlitev mu lahko posvečate, kolikšnega psa si lahko privoščite, ali se imate ambicije ukvarjat s kakšno kinološko dejavnostjo...

Stroški pridejo predvsem z veterinarjem, s hrano, pasjimi potrebščinami, pasjo šolo...

Citiram :
in je to njihova zgodovina in v njihovi krvi še ne pomeni, da je to njihov karakter.
Res je.
Vendar je treba upoštevati, da se lahko pri nepravilnem treniranju pojavijo vedenjske težave ravno zaradi njihove zgodovine (pojavijo se lahko tudi bolj zgodaj in jih je treba odpravljati-npr. pregroba igra, če pes iz igre do krvi grize drugega psa). So bili pač vzrejeni za ubijat, lastnosti bojnega psa, pa se ne bodo tako hitro izkoreninile.
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimePon Okt 01, 2012 7:23 am

Banjusie je napisal/a:

Citiram :
in je to njihova zgodovina in v njihovi krvi še ne pomeni, da je to njihov karakter.
Res je.
Vendar je treba upoštevati, da se lahko pri nepravilnem treniranju pojavijo vedenjske težave ravno zaradi njihove zgodovine (pojavijo se lahko tudi bolj zgodaj in jih je treba odpravljati-npr. pregroba igra, če pes iz igre do krvi grize drugega psa). So bili pač vzrejeni za ubijat, lastnosti bojnega psa, pa se ne bodo tako hitro izkoreninile.
Žalostno, da misliš tako. Logično, da težave lahko nastanejo pri nepravilni vzgoji, ampak ne zaradi njihove zgodovine. Navsezadnje lahko težave nastanejo pri katerikoli pasmi ob nepravi vzgoji, kar pa nima nič in res popolnoma NIČ veze z pasmo. Že, da so te pasme bolj močne in se igrajo bolj grobo, ampak to še ne pomeni, da bodo zaradi te grobosti nastale težave. Ker je navzen pes bolj močan in grob še ne pomeni, da je psihično močan in grob. Le nadzorovati moramo psa in mu dati vedeti do kako daleč lahko stopnjuje to grobost igre.
Zaradi takega razmišljanja ravno nastanejo težave pri psih, ker si pač prepričan, da je to v njihovi krvi in se ne da 100% preprečiti njihovega "pasemskega karakterja".
Nazaj na vrh Go down
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeTor Okt 02, 2012 12:13 am

ThisIsRandom je napisal/a:
Banjusie je napisal/a:

Citiram :
in je to njihova zgodovina in v njihovi krvi še ne pomeni, da je to njihov karakter.
Res je.
Vendar je treba upoštevati, da se lahko pri nepravilnem treniranju pojavijo vedenjske težave ravno zaradi njihove zgodovine (pojavijo se lahko tudi bolj zgodaj in jih je treba odpravljati-npr. pregroba igra, če pes iz igre do krvi grize drugega psa). So bili pač vzrejeni za ubijat, lastnosti bojnega psa, pa se ne bodo tako hitro izkoreninile.
Žalostno, da misliš tako. Logično, da težave lahko nastanejo pri nepravilni vzgoji, ampak ne zaradi njihove zgodovine. Navsezadnje lahko težave nastanejo pri katerikoli pasmi ob nepravi vzgoji, kar pa nima nič in res popolnoma NIČ veze z pasmo. Že, da so te pasme bolj močne in se igrajo bolj grobo, ampak to še ne pomeni, da bodo zaradi te grobosti nastale težave. Ker je navzen pes bolj močan in grob še ne pomeni, da je psihično močan in grob. Le nadzorovati moramo psa in mu dati vedeti do kako daleč lahko stopnjuje to grobost igre.
Zaradi takega razmišljanja ravno nastanejo težave pri psih, ker si pač prepričan, da je to v njihovi krvi in se ne da 100% preprečiti njihovega "pasemskega karakterja".

Že, ampak to zahteva določene izkušnje, kajti novopečeni lastniki se še učijo vzgajati psa in na prvem psu po navadi storimo veliko napak pri vzgoji, ki jih moramo kasneje odpravljati. Moja sestrična ima veliko izkušenj s šolanjem, njen fant je bil trener psov, nabavila si je staffija, ga vzgojila do super mere, ampak psa še vedno ne morejo spustit k drugemu psu, ker še vedno odpravljajo njegovo grobo igro. Pri njenem prejšnjem psu s tem niso imeli toliko težav in psička se je normalno igrala ko je zrasla, tale staffi pa ima že kar veliko let za sabo (ne vem na pamet, okoli 6).
Mene pri teh bull pasmah moti tole npr.: "Our kennel is not a typical or traditional Pitbull kennel. We are specialized in breeding blue and champagne XL to XXL sized Pitbulls with great muscle mass, heavy bones, huge heads and a overall proportional look. This is why we work with the best of the best bloodlines from the top kennels / breeders from the USA."
Zakaj pa tole vzrejajo, če se ne držijo standarda oz. ne vzrejajo čimbolj tipičnih predstavnikov? Se mi zdi, da gre pri taki vzreji bolj za videz in ne toliko za karakter, brez pravilne socializacije od malega pa se kasneje lahko pojavijo problemi in to tudi otežuje nadaljno vzgojo-imaš manj težav če kupiš zelo socializiranega,npr. ne streloplahega mladiča, kot pa lepega mladiča, ki je streloplah, ker se kasneje pojavijo težave s tem in je treba na tem dodatno delat. Je pomembno kje kupiš psa, ampak tudi kako in v kaj ga vzgojiš.
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeTor Okt 02, 2012 12:25 am

Citiram :
In kako veš, da nimam nič izkušenj z
dalmatinci? Poznam krdelo 6ih dalmatincov in so vse prej, kot to kar si
ti napisala, da je za njih značilno.
Ampak to se pa sploh ne ujema s tvojo logiko da so vse pasme le psi in da se vse enako vzgoji. Lastnik teh dalmatincev jih je vzgojil in pasma menda nima nič tukaj. Rolling Eyes

Jaz vem, da bo Dino, ki je jazbečar potreboval veliko več časa da bo lahko hodil po gozd brez da bi vohljal, ignoriral divjad, zelo malo vohljal... Ampak vse to pa mu na lovu pride prav in marsikatera pasma ne bi bila zmožna tega (uspešno delati v lovišču) - z border collijem bi se lahko še tako trudil ampak ne moreš ga spremeniti v goniča, pa lahko postavljaš toliko mej kot želiš. Lahko pa se nagon preusmerja - jaz se z jazbečarjem igram igre, pri katerih voha, goniču mečeš žogice da preusmeri nagon na igračo (no to itak vsem psom Wink), borderja pelješ na pašo da lahko tam sprosti nagone, foxterier pa bo zelo vesel, če se mu vleče po tleh košček krzna da ga on lovi (to tudi Dino obožuje, vsekakor njegova najljubša igra). In meni se smilijo psi, katerih lastniki nič ne upoštevajo njihovih nagonov - nevem zakaj si npr. kupi eden, ki je zaposlen in nima ogromno časa za psa ter nima izkušenj, živi v garsonieri v središču mesta ter ne hodi rad v naravo kupil goniča. In tudi če mu postavi še tako veliko mej in ga tako vzgaja - ta pes ne bo nikoli enak lhasa apsu, ki mu bo v teh pogojih tudi brez težav dobro živel. In pri pitbulu ti mora biti razumljivo, da bo ob slabi izkušnji bolj napadalen do psov kot kaka druga pasma - to ni v redu, ampak moraš upoštevati, kaj so psi delali stoletja. Tibetanski mastif pa se bo težo uprl čuvanju - zato pa moramo psu te nagone preusmerjati tako, da bodo nam všeč.
Zdaj pa lahko končamo s tem ker smo čisto OT, raje novo temo odpremo če je še kaj za povedati! Smile
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeTor Okt 02, 2012 12:40 am

Airedale10 je napisal/a:
Citiram :
In kako veš, da nimam nič izkušenj z
dalmatinci? Poznam krdelo 6ih dalmatincov in so vse prej, kot to kar si
ti napisala, da je za njih značilno.
Ampak to se pa sploh ne ujema s tvojo logiko da so vse pasme le psi in da se vse enako vzgoji. Lastnik teh dalmatincev jih je vzgojil in pasma menda nima nič tukaj. Rolling Eyes

Jaz vem, da bo Dino, ki je jazbečar potreboval veliko več časa da bo lahko hodil po gozd brez da bi vohljal, ignoriral divjad, zelo malo vohljal... Ampak vse to pa mu na lovu pride prav in marsikatera pasma ne bi bila zmožna tega (uspešno delati v lovišču) - z border collijem bi se lahko še tako trudil ampak ne moreš ga spremeniti v goniča, pa lahko postavljaš toliko mej kot želiš. Lahko pa se nagon preusmerja - jaz se z jazbečarjem igram igre, pri katerih voha, goniču mečeš žogice da preusmeri nagon na igračo (no to itak vsem psom Wink), borderja pelješ na pašo da lahko tam sprosti nagone, foxterier pa bo zelo vesel, če se mu vleče po tleh košček krzna da ga on lovi (to tudi Dino obožuje, vsekakor njegova najljubša igra). In meni se smilijo psi, katerih lastniki nič ne upoštevajo njihovih nagonov - nevem zakaj si npr. kupi eden, ki je zaposlen in nima ogromno časa za psa ter nima izkušenj, živi v garsonieri v središču mesta ter ne hodi rad v naravo kupil goniča. In tudi če mu postavi še tako veliko mej in ga tako vzgaja - ta pes ne bo nikoli enak lhasa apsu, ki mu bo v teh pogojih tudi brez težav dobro živel. In pri pitbulu ti mora biti razumljivo, da bo ob slabi izkušnji bolj napadalen do psov kot kaka druga pasma - to ni v redu, ampak moraš upoštevati, kaj so psi delali stoletja. Tibetanski mastif pa se bo težo uprl čuvanju - zato pa moramo psu te nagone preusmerjati tako, da bodo nam všeč.
Zdaj pa lahko končamo s tem ker smo čisto OT, raje novo temo odpremo če je še kaj za povedati! Smile

Ne bom nič dodala ker se mi ne da spet razpravljat o tej 'moči' pasme. Se pa čisto strinjam z zgoraj napisanim. OT
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitimeTor Okt 02, 2012 3:32 am

Banjusie je napisal/a:

Ne bom nič dodala ker se mi ne da spet razpravljat o tej 'moči' pasme.
Se strinjam, res brezveze, ko pa lahko kaj bolj koristnega počnem. Ker se mi zdi, kot da se pogovarjam z knjigo o pasmi psov. Nima smisla, jas napišem nekaj, drugi napišejo nekaj in pol pišemo eno in isto znova in znova in znova.
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Nakup dalmatinčka Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Nakup dalmatinčka   Nakup dalmatinčka Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Nakup dalmatinčka
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Nakup basseta
» Nakup pekinezerja
» Nakup čivave
» Akita Inu-Nakup
» Nakup prvega psa

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: Nakup-
Pojdi na: