Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Triki

Go down 
+7
NickiTaj
LittleLi
Colliny
Banjusie
Airedale10
Admin
Polly
11 posters
Pojdi na stran : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AvtorSporočilo
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Jun 28, 2012 6:09 am

abby2 je napisal/a:
mene zanima če so francoski buldogi primerni za kake trike?? ker jaz dobim psičko čez mesec dni, in bi jo kaj naučla tongue

Vse pse je mogoče naučiti vse!!!
Z doslednostjo in vajo, vajo, vajo ti lahko uspe vse z vsakim psom pa je vseeno če imaš najbolj inteligentnega ali najmanjinteligentnega Very Happy
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Jun 28, 2012 6:10 am

abby2 je napisal/a:
mene zanima če so francoski buldogi primerni za kake trike?? ker jaz dobim psičko čez mesec dni, in bi jo kaj naučla tongue
Raje si preberi kakšno knjigo o tem kako privesti psa v nov dom, socializacija, vzgoja itd. kar je precej bolj pomembno. Triki lahko počakajo, drugače pa ja vsakega psa lahko naučiš trikov.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Jun 28, 2012 7:05 am

Vse pasme in mešanci so primerne za trike, če jih znaš motivirati, samo buldog jih verjetno ne bo izvajal tako hitro kot border collie, pa nič zato. Very Happy
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
LittleLi




Število prispevkov : 173
Join date : 08/01/2012

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Jun 28, 2012 10:44 pm

Darth je napisal/a:
abby2 je napisal/a:
mene zanima če so francoski buldogi primerni za kake trike?? ker jaz dobim psičko čez mesec dni, in bi jo kaj naučla tongue
Raje si preberi kakšno knjigo o tem kako privesti psa v nov dom, socializacija, vzgoja itd. kar je precej bolj pomembno. Triki lahko počakajo, drugače pa ja vsakega psa lahko naučiš trikov.
Samo povem, triki spadajo pod vzgojo. Skozi trike se pes uči pozornosti, poslušnosti, ugotovi da je fino sodelovati z vodnikom,dobi veselje do dela...
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Jun 28, 2012 10:58 pm

Darth je napisal/a:
Samo povem, triki spadajo pod vzgojo. Skozi trike se pes uči pozornosti, poslušnosti, ugotovi da je fino sodelovati z vodnikom,dobi veselje do dela...
Triki do dober prihičen izziv, ampak učenje le to trikov ni prava vzgoja.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePet Jun 29, 2012 1:35 am

Citiram :
Vse pse je mogoče naučiti vse!!!
Z
doslednostjo in vajo, vajo, vajo ti lahko uspe vse z vsakim psom pa je
vseeno če imaš najbolj inteligentnega ali najmanjinteligentnega Very Happy
No ja, neke omejitve pa že so... Dinota (jazbečar) še z ogromno vaje ne bom naučila da mi skoči v naročje, kakor tega verjetno ne moreš nemške doge. Drugače, za tiste trikce ki niso omejeni s fizično sposobnostjo se pa strinjam!
Včeraj sem si spet izposodila knjigo 101 pasji trik in sem ugotovila, da moram Dinota naučiti še 15 trikov iz knjige in bo znal vse, za katere je fizično sposoben.Smile
Trenutnopa se učiva:
- ''moli'' (iz 101 pasji trik)
- ''šepaj'' (tudi iz knjige)
- postavi posodico pokonci (- kaka ideja za povelje?)
- ''dej dej'' (malo poskoči po zadnjih tacah)
Pa še kaj bi se našlo... Very Happy
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePon Jul 23, 2012 1:24 am

Ima kdo idejo kako bi lahko naučila ˝glas˝ (da zalaja)?? Question

Nekaj sem že poskušala ampak mi ne uspe Mad Crying or Very sad
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePon Jul 23, 2012 5:59 am

Najdi kak dražljaj ob katerem zalaja in nagrajuj (& klikaj). Dinota tega res ni bilo težko naučiti, ker laja za vsako nič... Sem pa običajno delala tako, da sem ga dražila s priboljškom, mu ga izmikala itd., dokler ni od jeze zalajal. Triki      - Page 3 906938891 Potem pa čim hitreje nauči še tiho, da te ne bo pes izsiljeval z lajanjem pa ga ne boš mogla utišati!
Dinota sem ravnokar učila, da razlikuje predmeta, pa bom opisala kako sem to učila:
na tla dajte nek predmet, ki ga pes ne uporablja dosti (jaz sem krtačo, katere ne uporabljam) in ko pes pokaže zanimanje zanjo (se jo dotakne s smrčkom, jo popraska, zgrabi...) ga nagradite. Spreminjajte položaj in vedno poveljujte glasno in razločno (''krtača!''). Potem dodajte še en predmet, ki ga tudi pes ne pozna in mu poveljujte (''krtača!''). Vedno naj se dotakne krtače, pa naj bo kjerkoli, druge predmete pa ignorira. Potem pa umaknite vse predmete in isto kot s krtačo delajte še z drugim predmetom - nosilcem za vrečke ki ga ne uporabljam. Potem ko tudi s tem gre pa poskušajte naenkrat postaviti na tla krtačo in nosilec in poveljujte naključno zaporedje (''krtača!'', ''nosilec!''). Jaz sem prišla do tukaj, ampak na tej stopnji morava še veliko vaditi. Potem dodajte še nekaj predmetov, pasje igrače, pes pa mora izbrati tistega ki mu poveljujete.
Je šlo pa Dinotu danes zelo dobro, kajti on sploh ne posluša povelj in s to vajo poskušam to popraviti. Sem poskušala to naučiti (z drugimi predmeti) pred nekaj meseci pa ni šlo, zdaj pa me je čisto presenetil! Very Happy afro
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePon Jul 23, 2012 6:53 am

Najlepša hvala upam, da mi bo tokrat uspelo jjjj , pa to razlikovanje predmetov je zanimivo, ko se vrnemo iz morja pa še bom to poskusila Razz
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 8:02 pm

Kako ti gre Muffin? Smile
Jaz ga zdaj učim osmice med nogami nazaj (on hodi vzvratno), ampak ne gre še najbolje - prvo ''polovico'' naredi dobro, potem ko pa more zaviti okoli desne noge in nazaj pa še ne razume najbolj.
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 8:34 pm

Moja zna:
~sedi
~prostor
~daj taco (tudi drugo)
~preval
~skozi
~nos
~kuku
~prosi (delamo na ravnotežju)
~krogec
~hop
~osmica (še izpopolnjujemo)
~pi, pi (ukaz za lulat)
~počakaj (se ustavi in počaka na mestu)
~da da tačko v posodico. Nisem še dodala besednega ukaza, ker se še nisem izmislila, kako ga poimenovat ;p
~tački na mojo nogo
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
kaja561
Gost




Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePet Avg 31, 2012 7:13 am

Bi mi lahko kdo svetaval kako se lotiti trikov? Ok sedi, lezi, daj taco ipd ko lahko psu pokažeš kaj hočeš bi še že šlo. Ampak kaj drugega npr. stoj (ker naša kar gre in nimam pojma kako bi se to lotila), ali pa da je nekje bolj stran od mene in bi se vsedla. Ker ko ji rečem sedi pride do mene in se nato vsede? Ali pa npr trik prinesi - kako bi se tega lotila. Pa tudi, da bi sputila igračo ali kaj drugega? Ali npr išči? V glavnem me zanima kako se lotiti takih trikov, ko psu ne moreš ravno najbolje pokazat kaj hočeš? Res prosim za čim več predlogov
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePet Avg 31, 2012 9:37 am

kaja561 je napisal/a:
Bi mi lahko kdo svetaval kako se lotiti trikov? Ok sedi, lezi, daj taco ipd ko lahko psu pokažeš kaj hočeš bi še že šlo. Ampak kaj drugega npr. stoj (ker naša kar gre in nimam pojma kako bi se to lotila), ali pa da je nekje bolj stran od mene in bi se vsedla. Ker ko ji rečem sedi pride do mene in se nato vsede? Ali pa npr trik prinesi - kako bi se tega lotila. Pa tudi, da bi sputila igračo ali kaj drugega? Ali npr išči? V glavnem me zanima kako se lotiti takih trikov, ko psu ne moreš ravno najbolje pokazat kaj hočeš? Res prosim za čim več predlogov
No ja ne trudim se kaj preveč z triki, ampak če hočeš, da te pes uboga in ostane na mestu stran od tebe za to ne potrebuješ trika. Tukaj mora pes imeti le neko omejitev. Psu ukaži, da sede nato pojdi za nekaj korakov vzratno in počakaj tam, če hoče priti k tebi ga opozori z zvokom. Če pride k tebi ga pelji nazaj na mesto, kjer je sedel in začni znova, nato ko te bo ubogal na najkrajši razdalji, večaj razdaljo. Ključ je potrpljenje.
Prinesi trik: Vzami nek predmet igrača ali karkoli je psu všeč. Nekateri ljudje delajo tako da predmet vržejo počakajo, da gre pes do njega če go nače pobrati ga začnejo valjati sem ter tja, da psu postane zanimiv(ampak ga ne pobrati), nato ga nekako zmotiviraj, da ga prinese na mesto z katerega si predmet vrgla.
Spusti spet to ni noben trik. Svoje psice nikoli tega nisem učil enostavno ji rečem spusti in nastavim roko pod gobec, če ne spusti jo z dotikom ali zvokom popravim, da le spusti to, kar že pač ma igračo/hrano karkoli. Nikoli pa psu ne jemli predmetov z gobca !


Nazadnje urejal/a Makss Sob Sep 01, 2012 8:23 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeSob Sep 01, 2012 7:47 am

Citiram :
Bi
mi lahko kdo svetaval kako se lotiti trikov? Ok sedi, lezi, daj taco
ipd ko lahko psu pokažeš kaj hočeš bi še že šlo. Ampak kaj drugega npr.
stoj (ker naša kar gre in nimam pojma kako bi se to lotila), ali pa da
je nekje bolj stran od mene in bi se vsedla. Ker ko ji rečem sedi pride
do mene in se nato vsede? Ali pa npr trik prinesi - kako bi se tega
lotila. Pa tudi, da bi sputila igračo ali kaj drugega? Ali npr išči? V
glavnem me zanima kako se lotiti takih trikov, ko psu ne moreš ravno
najbolje pokazat kaj hočeš? Res prosim za čim več predlogov
Prav uza te, ki si napisala ti je že Darth nekaj odgovoril (drugače pa - spusti sem jaz učila da sem ponudila priboljšek, stoj (saj to misliš da obstoji na mestu kjer že je? Ker jaz imam povelje stoj za razstavno držo Razz) pa niti nevem, bolj s telesno govorico, ampak tega ne zna zelo dobro, ampak po pravici povedano se niti nisem še trudila za to vajo). Učenje prinesi: cufo (ali kako drugo igračo) zaveži na vrvico (pri meni se je zelo obnesel kar flexy povodec Razz) in mu beži z njo, kot da je plen, da bop psu zanimiva in bi res vse naredil zanjo. Potem pa igračo vrzi nekaj metrov naprej (vrvico pa imej v roki), ko jo bo pes prijel pa steci nazaj, počepni, močno ga spodbujaj da pride nazaj, igračko pa z vrvico rahlo vleci proti sebi - ampak nikakor tako močno, da se bo pes začel igrati igro vlečenja Very Happy.Ko pride do tebe z igračo pa ga močno pohvali, vleci se z njim, naj jo spusti (zamenjaj za priboljšek na začetku) in ponovi. OT: Dino čisto znori, ko vidi, da se bova igrala tisto, ko igračko vlečem po tleh (in vadim sprint zraven Very Happy Cool Rolling Eyes), ko mu rečem naj počaka kar skače in laja od navdušenja, čisto noter pade. I love you

Glede teh trikov, ki pa jih ne moreš z roko pokazati Razz...; večinoma se tukaj zatakne psom in vodnikom, ki se trikov učijo šele krajši čas in so večinoma vse delali na luring (=vabljenje). To govorim o trikih, kot so dvigovanje zadnjih tac, oziranje, ''shy'' (se ''popraska'' oz. ''skrije'' s tačko čez gobček), ''stoja'' - gre z zadnjimi tacami na drevo oz. višji predmet, nekaterim psom uspe celo stoja brez opore... Za začeteklahko narediš tako; nek predmet - npr. posodico postavi na tla. Psa nagradi za VSE, kar različnega naredi s posodico. Jo pogleda - nagrada (če delaš s klikerjem še klik), da eno tačko noter - nagrada, pa drugo noter - nagradi, jo potisne s smrčkom - nagrada, da dve taci noter - spet nagrada... Če pa se zatakne lahko psu vržeš kar kak priboljšek za brezveze, da pride z druge strani k predmetu, pa bo mogoče pokazal kako novo vedenje. In sploh ni nujno, da kako vedenje iz tistih učiš naprej, lahko le nagrajuješ vse nove in pe sbo tako vedno bolj razmišljal... Smile Potem, ko bo pes kazal že veliko vedenj s predmeti pa lahko delaš tudi brez - pes bo dvignil taco, se zavrtel, našel predmet in ti ga prinesel, zalajal, se obliznil... - za čisto vse, kar še ni pokazal nagradi. To midva velikokrat delava, vsakič kje staknem kak nov predmet, s katerim lahko počne še več, ali pa delava kar brez... Pa psa nauči dotikanja tarč - s smrčkom in tačko (zadnjo, prednjo, obe, lahko tudi vse 4 Razz )za začetek, pa mogoče da gre okrog, pa da gre gor, potem pa lahko še s telesom, pa da jo pogleda... In s temi tarčami si lahko pomagaš pri učenju mnogih trikov. Very Happy pa poglej na www.kliker.si je veliko videov kako trike naučiti (sicer klikajo, ampak če ne klikaš ti pa samo hitro nagradi pa bo podobno). Very Happy
lp.
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeSob Sep 01, 2012 8:22 am

Dokler se spravim tipkat že celi spisi naspanejo...
Samo še glede ukaza 'spusti' bi dodala. Nekateri so mnenja, da ni ravno najboljše ponujat priboljške. Mladičke prinašalce učimo tako,da se, ko imajo igračko v gobcu začne navdušeno igrat in se pri tem dotikamo igrače. Tako se pes nauči, da je ne nameravamo vzet z gobca in jo lahko mirno ima, dokler se je dotikamo. Ko jo začne spuščat, si pripravljena, dotikaš se je, dokler mu ne zdrsne iz gobčka. Pohvališ, vsa navdušena in vrneš igračo. Je pa to težko, predvsem za tvoje živce in dolgotrajno, ampak vsaj pri meni se je izkazalo za najboljšo metodo (sicer imam prinašalko doma). Ker pač, psa niso nikoli zasuvali s priboljški, ko je lovcem nosil fazane in zajce, sploh pa mogoče kasneje brez priboljškov ne bo hotel prinašati. Koliko je stara tvoja psica in kakšne pasme je?
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeSob Sep 01, 2012 8:47 am

To s priboljški pa je vsekakor najbolj enostavno in pred 3 leti ko sem to učila (jaz sem jih imela 10) se še nisem tako poglabljala v to kot zdaj Very Happy
Citiram :
Spusti spet to ni noben trik. Svoje psice nikoli
tega nisem učil enostavno ji rečem spusti in nastavim roko pod gobec, če
ne spusti jo z dotikom ali zvokom popravim, da le spusti to, kar že pač
ma igračo/hrano karkoli. Nikoli pa psu ne jemli predmetov z gobca !
Moj nikakor ne bi spustil samo če bi mu roko dala brez vsega učenja, bi me samo gledal kaj mu to nastavljam Razz Jaz mu pa večkrat vzamem, ker če vzame kaj nevarnega nočem tvegati, sem pa 99% da me ugriznil ne bo. Zakaj točno pa se sploh tako govori kako se nikoli ne sme psu vzeti predmeta? Kaj pa narediti, ko pes zgrabi strup in mu ne bi pomagalo nobeno strajanje da ostane pri življenju? :''( To se je meni zgodilo in sem mu brez premišljanja z rokami odprla gobec in mu segla po strup, pa ne prvič...
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeSob Sep 01, 2012 9:05 am

Airedale10 je napisal/a:
To s priboljški pa je vsekakor najbolj enostavno in pred 3 leti ko sem to učila (jaz sem jih imela 10) se še nisem tako poglabljala v to kot zdaj Very Happy
Citiram :
Spusti spet to ni noben trik. Svoje psice nikoli
tega nisem učil enostavno ji rečem spusti in nastavim roko pod gobec, če
ne spusti jo z dotikom ali zvokom popravim, da le spusti to, kar že pač
ma igračo/hrano karkoli. Nikoli pa psu ne jemli predmetov z gobca !
Moj nikakor ne bi spustil samo če bi mu roko dala brez vsega učenja, bi me samo gledal kaj mu to nastavljam Razz Jaz mu pa večkrat vzamem, ker če vzame kaj nevarnega nočem tvegati, sem pa 99% da me ugriznil ne bo. Zakaj točno pa se sploh tako govori kako se nikoli ne sme psu vzeti predmeta? Kaj pa narediti, ko pes zgrabi strup in mu ne bi pomagalo nobeno strajanje da ostane pri življenju? :''( To se je meni zgodilo in sem mu brez premišljanja z rokami odprla gobec in mu segla po strup, pa ne prvič...

Ker bo potem bežal stran in za nobeno ceno ne bo nikoli hotel spustit igrače. Dobro, enkrat dvakrat, če gre za nujen primer ni nič hudega, ampak kaj pa v primeru napačnega učenja, in potem pes s strupom v gobcu zbeži proč, noče spustit in ti ga ne moreš ujet? Ta trenutek je lahko smrtonosen.
Ni mi pa jasno, kako lahko od psa brez učenja zahtevaš, da izpusti...cel dan držiš z roko pod gobcom dokler ne izpusti al kaj... O.o Hec, drugače, ampak če zahtevaš in popravljaš dokler ne stori, pes tega ne bo delal z navdušenjem in ne vem v čem je poanta, da pes pri delu ni vesel? Potem enostavno nima tiste 'will to please', tiste izrazite volje, navdušenja in veselja. In kaj ti pomaga tak pes, če se ne moreš sprostit z njim pri takih igrah O.o
Čist pretirano podrejanje, po mojem mnenju.
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeSob Sep 01, 2012 9:10 am

Ja to res, če ne čakaš cel dan da bo spustil ;P pa ga ravno moraš vzeti mu, kar pa se odsvetuje.. Question Dino pa je vedno vzemal s tal kruh, ki ga mečejo za blokom -.- pa je boljše ravno odkar sem (in mu ga še, ampak zdaj poleti ni več toliko) mu ga vedno vzela ven in gobca ko ga je prijel. Si je zapomnil, da ni tako, da ga poje in greva na sprehod, ampak da se vstaviva, mu ga vzemam... Surprised
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Sep 13, 2012 5:53 pm

Ja, mogoče psa zamotiš s čim drugim (pa ni nujno da so priboljški, lahko je igrača ali kaj takega) in bo potem spustil. Ampak ne vem če bi Dino hrano izpustil zaradi igrače? Pri Ilvie to deluje, zdej pa čisto odvisno, če se pes tako rad igra, če je trenutno lačen itd. Če pa vzame igračo,pa se itak hmali naveliča (vsaj moja, pa je zmešana na vse kar se premika) in jo vzameš, ko jo spusti..
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeČet Sep 13, 2012 8:59 pm

Banjusie je napisal/a:

Ker bo potem bežal stran in za nobeno ceno ne bo nikoli hotel spustit igrače. Dobro, enkrat dvakrat, če gre za nujen primer ni nič hudega, ampak kaj pa v primeru napačnega učenja, in potem pes s strupom v gobcu zbeži proč, noče spustit in ti ga ne moreš ujet? Ta trenutek je lahko smrtonosen.
Ni mi pa jasno, kako lahko od psa brez učenja zahtevaš, da izpusti...cel dan držiš z roko pod gobcom dokler ne izpusti al kaj... O.o Hec, drugače, ampak če zahtevaš in popravljaš dokler ne stori, pes tega ne bo delal z navdušenjem in ne vem v čem je poanta, da pes pri delu ni vesel? Potem enostavno nima tiste 'will to please', tiste izrazite volje, navdušenja in veselja. In kaj ti pomaga tak pes, če se ne moreš sprostit z njim pri takih igrah O.o
Čist pretirano podrejanje, po mojem mnenju.
Podcenjuješ pse:) Sej pes ve kaj ti hočeš brez kakršnih koli vrbalnih ukazov. Zapomni si, da pes te bere po energiji in govorici telesa in ne po zvoku. In mislim da se motiš, psi potrebujejo in tudi hočejo, da jih nekdo vodi, da nekdo nekaj zahteva od njih, da jim nekdo zadaja neko delo itd.. Tako jim je lažje, če vodja odloča, kaj bo delal in kdaj. Mnogi ljudje mislijo, da je pes le srečen kadar skače naokoli mahajoč z repom(med igro že). Veliko ljudi si razlaga hiperaktivnost pri psu, ko pridejo domov in skače naokoli cel hiperaktivn, da je vesel, da jih vidi. Kar pa ni res. Pes je najbol vesel ko je v mirnem in podrejenem stanju, takrat je pes brez skrbi. Mislim, da smo tudi ljudje najbol srečni, ko smo v mirnem stanju. Wink Sej ni vse tak striktno, kot se sliši, ampak položaj vodjepa moraš vedno obdržati. Tudi med igro.Triki      - Page 3 1940658580
Nazaj na vrh Go down
LittleLi




Število prispevkov : 173
Join date : 08/01/2012

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePet Sep 14, 2012 1:37 am

Če bi psi res hoteli, da jih nekdo vodi ne bi bilo dominantnih psov...Pes potrebuje zaposlitev, naloga vodnika pa je, da z njim dela na način, ki psu odgovarja. Vodnik ti šef, prej partner v igri in pri delu. Pes bo najraje delal z vodnikom, če ga vodnik zna motivirati, ga ne korigira kar naprejin z dela na zabaven način. Velika večina neposlušnih in dominantnih psov je takih zato, ker lastniki ne znajo z njimi delat. In ja, psu je lažje, če ga ne bo vodil a če si želiš psa podrediti pri veliki večini naletiš na odpor ali celo strah. To kar ti opisuješ je bolj veliko navdušenje. Tista prava hiperaktivnost je že motnja, kaže se tako, da pes niti minuto ne more biti pri miru, ni sposoben počivat ne glede na to koliko se z njim ukvarjaš...
Verjemi, pes v mirnem in podrejenem stanju je vse prej kot vesel, sploh če si ga je lastnik podredil na silo. In pes v tem stanju ni brez skrbi, sploh če se prej ni imel priložnosti dovolj gibati. Še najbolj ga skrbi to, kaj bo lastnik naredil, če neha počivati nekje v kotu in se zato najbrž ne bo upal premaknit pa če bi se še tako rad igral. Psa pač ne moreš primerjati z ljudmi pa če smo že pri tem, tudi ljudje uživajo v aktivnostih.
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePet Sep 14, 2012 7:06 am

LittleLi je napisal/a:
Če bi psi res hoteli, da jih nekdo vodi ne bi bilo dominantnih psov...Pes potrebuje zaposlitev, naloga vodnika pa je, da z njim dela na način, ki psu odgovarja. Vodnik ti šef, prej partner v igri in pri delu. Pes bo najraje delal z vodnikom, če ga vodnik zna motivirati, ga ne korigira kar naprejin z dela na zabaven način. Velika večina neposlušnih in dominantnih psov je takih zato, ker lastniki ne znajo z njimi delat. In ja, psu je lažje, če ga ne bo vodil a če si želiš psa podrediti pri veliki večini naletiš na odpor ali celo strah. To kar ti opisuješ je bolj veliko navdušenje. Tista prava hiperaktivnost je že motnja, kaže se tako, da pes niti minuto ne more biti pri miru, ni sposoben počivat ne glede na to koliko se z njim ukvarjaš...
Verjemi, pes v mirnem in podrejenem stanju je vse prej kot vesel, sploh če si ga je lastnik podredil na silo. In pes v tem stanju ni brez skrbi, sploh če se prej ni imel priložnosti dovolj gibati. Še najbolj ga skrbi to, kaj bo lastnik naredil, če neha počivati nekje v kotu in se zato najbrž ne bo upal premaknit pa če bi se še tako rad igral. Psa pač ne moreš primerjati z ljudmi pa če smo že pri tem, tudi ljudje uživajo v aktivnostih.
Lej dominanten je tako ali tako vsak pes, nekateri bolj nekateri manj. Pes je krdelna žival in vedno potrebuje vodjo. Večinoma psov noče prevzeti položaja vodje, ampak če vodje nimajo so prisiljeni to vlogo prevzeti, ravno zaradi tega, ker mora nekdo voditi krdelo. Logično pa je, da jim je precej boljše in lažje, če lastnik prevzame vodstvo. Navsezadnje je lastnik tisti, ki prinaša hrano, vodo, dom, rekreacijo itd. Kot sem že nekajkrat napisal, to ni vse tako striktno, kot se dejansko sliši! Ampak biti vodja pomeni, da ti je pes vedno podrejen. Biti vodja ne pomeni, da sta z psom v sožitju, torej "kolega". Logično pa je, da če psa ne znaš pravilno podrediti, da bo odreagiral z strahom in še čem drugim. Vem, kaj je hiperaktivnost in kakšni so znaki. To stanje sem omenil, le za primer, saj si veliko ljudi razlaga hiperaktivnost kot kazanje veselja psa do lastnika.
In kako je lahko pes vse prej kot vesel v mirno-podrejenem stanju? To jih osrečuje. Za v primeru nepravilne podreditve pa sem že tako napisal.
Zadnja dva stavka si pa tako napisala, kot da je psa strah ker ga pretepaš in podrejaš. Tukaj pa nastopijo pravila, meje in omejitve-spet naloga vodje. Vodja je psu dolžen zadati pravila, meje in omejitve, to pes zahteva. Psi bodo vedno iskali neko zgradbo v svojem življenji in usklajenost.
Zamisli si kako bi bilo v naravi v krdelu psov, če bi vodja krdela delal z svojimi člani tako kot si ti napisala. Če bi z vsakim članom krdela delal tako, da jih nebi popravljal, da bi z njimi delal tako, da bi članom krdela bilo zabavno in da jih navsezadnje nebi vodil tako, kot vodja. Verjetno bi člani krdela dokaj hitro napadli in izgnali iz krdela takšno vodjo ali pa jo celo ubili.
Glede zadnjega stavka, pa verjemi, da se ga zelo zavedam. Žal se pa večina ljudi tega ne zaveda in so psi njihovi prijatelji ali "otroci".
Nazaj na vrh Go down
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePet Sep 14, 2012 7:47 am

Hiperaktivnost je kinološko gledana nezdrava "motnja", ko pes zaradi odvečne energije, ki je kljub ogromno ukvarjanja ne more porabiti oz. zelo težko, razvije neželena vedenja, lahko je to samo neprestana aktivnost (kar pomeni res neprestana), lahko pa posledično tudi uničevanje predmetov, prevelika vznemirjenost in zaradi tega nepravilen pristop do drugih psov/ljudi, otežena komunikacija z njimi, tak pes se tudi veliiiko težje skoncentrira na eno stvar, kar je lahko v primeru, da tega ne znamo preusmerit oz. s takim psom delat, pri šolanju lahko velika ovira.

Pes, ki pa je zelo aktiven, pa to pomeni, da brez problema npr. zdrži dolge, več kilometrov dolge sprehode, veliko igranja in da rad dela, sodeluje tudi nekoliko dalj časa od povprečja. aktivnost se spet razlikuje od pasme do pasme, sigurno ni nadpovprečna aktivnost za buldoga enaka nadpovprečni aktivnosti haskija. Vendar se tak pes po končani aktivnosti tudi zna umiriti in ne gnjavi vsaj nekaj časa.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimeNed Nov 18, 2012 6:50 am

Jaz sem danes Dinota naučila, da gre z vsemi 4 tačkami v zabojček, in sicer tako:
zabojček sem postavila na tla, kliknila sem, ko ga je pes pogledal. Potem sem kliknila za premik proti njemu, dotik... Potem ko je dal eno tačko noter, 2, 3 in 4, potem, ko so bile res noter, ne na ''stranici'', pa malo podaljševala čas. Naučil se je v eni seansi, jutri morava samo še čas podaljševati. Cool

Danes pa sva delala še na dvigovanju diagonalnih tac (prve desne in zadnje leve), ampak tu pa ne gre vse tako gladko. Prej (ko še nisem klikala), pred kakim mesecem sem delala tako, da sem si pomagala s tarčami, potem sem eno odstranila (včasih sprednjo, včasih zadnjo). In pes se je danes tega spomnil, začel je dvigovati tace. Najprej sem klikala za vse stopicanje Razz s pravima tacama, potem pa sem kriterij poskusila zvišati - ampak Dino je zadnjo taco dvignil tako visoko, da je skoraj padel in jo dlje držal, ampak prvo pa je le za trenutek dvignil s tal. Seveda sem poskusila to ujeti s klikom in čez čas je začel malo bolj dvigovati tudi sprednjo, ampak še vedno to bolj spominja na cepetanje z zadnjo taco gor, ne pa na to, kakor izvedejo nekateri ta trik. Kak nasvet:?: (razen tega, da to ni pasj apsihologija, naj bom alfa in zahtevam in kaj v tem stilu Rolling Eyes) Sem še enkrat poskusila s tarčami, ampak se ni najbolj obneslo...

Zdaj pa skoraj vsak dan delam tudi to (ne vem kako se temu pravilno teče Rolling Eyes), da se samo postavim (včasih dam kak predmet) in klikam za vse, kar ponudi pes (novo ali če prejšnjo vajo izvede še bolje). Tako sem včeraj dobila prostor v osnovnem položaju, s katerim sva imela težave (čeprav to ni težka vaja), hojo nazaj čez cel pesjak, vrtenje (tudi to je enostavno, ampak čisto brez kazanja je za Dinota zelo težko), ''bobnanje'' s tacama po tleh kar sem učila še pred veliko časa (mogoče lani) in nato prenehala, isto oblizovanje, oziranje, plazenje in še ogromno drugega, so se potem ta vedenja zelo lepo utrdila (edino plazenja potem nisem naprej klikala, saj zaenkrat delam na tem, da je prostor res ležanje brez vsega drugega). To ima Dino zelo rad, se zelo razveseli ko mu rečem naj pokaže kaj zna, sem prav začudena, kako se nekaterih trikov še spomne, tako da svetujem da kdaj poskusite, se lahko dobi ven kak lep trik! Very Happy

Ve kdo, kako bi psa naučila šolskega prinašanja, predvsem držanja predmeta pred vodnikom v sedi? Pa ne nasveti ''zahtevaj naj drži in bodi alfa'', ''najprej naj drži na eno sekundo, potem več'', ''potisni mu predmet v gobček in drži'' ter podobni, ker pri Dinotu to ne učinkuje. Že ko prinaša v igri stresa igračo, pregrizuje in se zaustavlja, ampak če pa vzamem kliker in to delam kot trik nekako gre. Ampak vse se ustavi, ko mora predmet mirno držati na mestu. Če mu rečem sedi se usede in spusti predmet ali pa se dela da ni slišal in žveči predmet, če mu stisnem gobček bo že nekako naprej pregrižoval, niti na sekundo normalno ne drži da bi to klikala... pale Se mi zdi pa, da smo prej nekaj debatirali o povelju spusti - no Dino zdaj (vsaj s predmeti) to res super naredi, spusti takoj na prvo besedo, pa nisem nič posebnega počela razen veliko vadila. flower
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitimePon Nov 19, 2012 7:04 am

Jaz diagonalnega dvigovanja nisem učila s tarčami. Najprej je znala lulat na obe tace in držat obe sprednji gor na ukaz oz. sem ji z roko pokazala.

Potem sem jo dala na "lulanje" in ji istočasno rekla ukaz za to, da dvigne željeno sprednjo taco in klikala. Pri tebi se mi zdi, da je bolj problem ravnotežje kot to, da ne bi razumel, kaj mora. Jaz ti svetujem, da predno se lotiš tega (ker tu rabi pes ogromno ravnotežja, so to ful težke vaje) delaš dosti na ravnotežnih vajah, npr. prosi več sekund in da se ti ne zvrne, pa če ti uspe, da spravi vse štiri tace v zelo malo posodo (čim manjšo) in drži nekaj sekund oz. nekaj časa v njej sotji (pa ne pada ipd.) je pa sploh super. pa mogoče šepanje, čeprav to je spet dokaj težko, ampak vseeno pes ne rabi tolko ravnotežja kot pri diagonalnem dvigovanju.

Pa mogoče bi pomagalo če ma od začetka zadnjo taco naslonjeno ob steni, in dviguje samo sprednjo. Dokler je nima nepremično dvignjene več sekund naj ma zadnjo taco vedno na steni, potem pa steno začni menjavat za vse ožje predmete, npr. za škatlo, potem za kako polno steklenico, drog, palčko itd. da na koncu ne bo imel nobene prave opore več.

Tistemu ko si pes sam zmišljuje kaj bo delal in ti klikaš željeno se imenuje shaping drugače Wink Je absolutno zelo super, samo jaz ne bi v eni seanski klikanja klikala tolko različnih vedenj, najprej bi eno ali dve res dobro izpilila. Včasih je fajn, če te pes preseneti, torej da nimaš vnaprej zamišljeno, kaj hočeš naučit, ampak na splošno pa pri shapingu klikaš ta vedenja, ki te na koncu pripeljejo do končnega. To je seveda težje, ker mora pes sam iskati vedenja, ki so všeč tebi, drugače pa pač dela, kaj mu pade na pamet, ti pa klikaš tisto, kar ti je bolj všeč od drugega in tako naklikaš celo vrsto različnih vedenj. Zna pa bit zelo zabavno gledat česa vsega se spomnijo Razz
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Triki      - Page 3 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Triki    Triki      - Page 3 Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Triki
Nazaj na vrh 
Stran 3 od 4Pojdi na stran : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: Vzgoja in Šolanje-
Pojdi na: