Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Dalmatinec

Go down 
4 posters
AvtorSporočilo
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Dalmatinec Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Dalmatinec   Dalmatinec Icon_minitimeSob Dec 03, 2011 5:42 am

Dalmatinec je pasma, katere nastanek še danes razvnema ljudi, ki raziskujejo njen nastanek. Znano je namreč, da je to izredno stara pasma. Like psov podobnim dalmatinecem, so odkrili že v egipčanskih grobnicah. Spremljali naj bi tudi Rimljane. Uporabljali naj bi ga kot vojnega psa, za čuvanje mej Dalmacije. Pravi izvor ni znan, se pa največkrat omenja v zvezi z Dalmacijo. Njegova glavna naloga pa je bila spremljanje, oz. tek ob kočijah. Še danes je Dalmatinec atlet, ki ima zelo rad konje.

Od tistih davnih časov, se videz Dalmatinca ni spremenil. Še danes ima Dalmatinec v sebi zelo močan razvit čut po čuvanju. Četudi na videz zelo prijazen in zvest, pa ima Dalmatinec tudi močan nagon po lovljenju. Znan je kot odličen lovec na podgane.

Dalmatinec je znan po svojem posebnem videzu. Beli dlaki s črnimi pikami, visok od 54 do 61 cm, tehta pa od 20 do 32 kg. Je vitek, močan atletske postave.

Glede na svojo »tekaško« preteklost, Dalmatinec še danes rad teče. Je izredno hiter in vzdržljiv. Znan je po svoji izredni inteligenci. Ima izreden spomin in je zelo neodvisen. Grdega ravnanja ne bo nikoli pozabil, zato ga je treba vzgajati s pozitivno motivacijo.

Dalmatinec pač ni pes, ki se vam bo popolnoma podredil. Zahteva lastnika, ki ga bo razumel in spoštoval. To je občutljiv pes in z nežnim pristopom, z veliko domišljije boste tudi iz Dalmatinca naredili čudovitega spremljevalca. Potrebovali boste pač malo več izkušenj s pasjo vzgojo.

Dalmatinec je postal popularen leta 1956, ko je bila izdana knjiga 101 Dalmatinec, ki jo je napisal Dodie Smith. Nekaj let kasneje so po tej knjigi posneli istoimenski film. Film je postal uspešnica, svet pa je bil naravnost poplavljen z Dalmatinčki. Začela se je masovna vzreja in pasma je utrpela resne posledice. Zato je treba še danes pred nakupom te pasme poiskati resnega in odgovornega vzreditelja.

Opis: pasme-psi.com

Dalmatinec Dalmatinblackbrown
Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Dalmatinec Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Dalmatinec   Dalmatinec Icon_minitimeTor Dec 06, 2011 2:26 am

A dovoljeno je kopirat s pasme-psi.com?Embarassed

Jaz imam tale opisek že izpred nekaj let...:

Veliko teorij je o razvoju te pasme, ki še vedno ostaja skrivnost (morda je iz Dalmacije, Egipta...).
kakor pri Škotu je film 101 Dalmatinec postil hude posledice v pasmi.
Pasma je sicer lahko učljiva, ampak jo je treba večkrat opomniti kdo je glavni, problem je lahko tudi odpoklic.
Po filmu je pasma postala popularna-slabi vzreditelji so jo prizadeli na področju zdravja in karakterja-razvila se je agresivnost.

Dalmatinca prepoznamo po beli barvi s črnimi pikami-ki jih je lahko zelo malo-ali pa prekrivajo skoraj celo telo. posebnost je, da se mladiči skotijo popolnoma beli in pike razvije komaj čez nekaj tednov.
Ima tudi vitko, mišičasto telo in je primeren za bolj izkušene lastnike, ter športnike.
Lahko ima alergije na hrano, ledvične težave, gluhhost...
Je lovski pes, ki živi 12-15 let.
Lahko sicer živi v stanovanju ampak ni proročljiovo saj potrebuje ogrooomno gibanja, primerni so pa tudi za nekatere kinološke športe-npr. agility.
vir: mojpes.net
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Dalmatinec Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Dalmatinec   Dalmatinec Icon_minitimePet Feb 10, 2012 12:34 am

Moja sošolka se zanima za nakup dalmatinca Wink
Pa me zanima, če pozna kdo kake dobre psarne?
Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

Dalmatinec Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Dalmatinec   Dalmatinec Icon_minitimePet Feb 10, 2012 3:06 am

Jaz sem pred kratkim iskala ene, za nekoga... In kaj sem ugotovila? Da jih je v SLO zeloooooo malo, mislim, da sem našla samo eno, pa še ta ima mladiče samo nekajkrat na tri leta (se ne spomnim več imena le-te), tako da ostane samo še tujina, v redu psarne so predvsem na Hrvaškem in tudi Madžarskem.
Nazaj na vrh Go down
pikaloca




Število prispevkov : 6
Join date : 09/02/2014

Dalmatinec Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Dalmatinec   Dalmatinec Icon_minitimeNed Feb 09, 2014 9:02 pm

Colliny je napisal/a:
Jaz sem pred kratkim iskala ene, za nekoga... In kaj sem ugotovila? Da jih je v SLO zeloooooo malo, mislim, da sem našla samo eno, pa še ta ima mladiče samo nekajkrat na tri leta (se ne spomnim več imena le-te), tako da ostane samo še tujina, v redu psarne so predvsem na Hrvaškem in tudi Madžarskem.
 Colliny! Ker si napisala da je veliko psarn na hrvaškem in madžarskem, me zanima če poznaš katero konkretno, ime psarne, kontakt?
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Dalmatinec Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Dalmatinec   Dalmatinec Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Dalmatinec
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Odtujeni dalmatinec

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: O psih :: Pasme :: FCI 6-
Pojdi na: