Težave z zobmi? Dandanes imajo psi precej daljšo življenjsko dobo kot pred nekaj desetletji. Veliko zaslug za to ima nedvomno napredek veterinarske medicine. Zaradi daljše življenjske dobe pa se veterinarji vsak dan ukvarjajo z različnimi zobnimi obolenji psov. Prav zato je sila pomembno, da skrbniki psov in mačk redno skrbijo za ustno higieno svojih ljubljencev. Pri psih se zobna gniloba sicer pojavlja redko, precej več pa imajo težav z boleznimi dlesni in nalaganjem trdih zobnih oblog, kakor pravilneje imenujemo zobni kamen. Zobni kamen nastaja iz mehkih zobnih oblog, oziroma plaka. Plak je sestavljen iz delcev hrane, sline in bakterij, ki se naberejo na zobeh. Mehke zobne obloge še najbolj učinkovito odstranimo z rednim ščetkanje
zob in tako učinkovito preprečimo nastajanje zobnega kamna in pojav različnih zobnih bolezni.
Prav zobne obloge so tiste, ki posledično povzročijo veliko večino težav z zobmi. Če mehkih zobnih oblog ne odstranjujemo, se začnejo v njih odlagati mineralne snovi iz sline. Zato iz sprva iz mehkih oblog nastane trd zobni kamen, ki se močno oprime površine zob. Mehke zobne obloge se začnejo "strjevati" (mineralizirati) po približno od treh do petih dni od tedaj, ko so nastale.
Zobni kamen draži dlesni, na katerih kmalu povzroči vnetje, ki ga strokovno imenujemo gingivitis. Tovrstno vnetje spoznamo po pordelosti dlesni ob zobnem vratu. Večino skrbnikov pa na vnetje dlesni najprej opozori neprijeten ustni zadah, ki se ponavadi pojavi pri gingivitisu. Zobnega kamna skrbniki sami ne morejo odstraniti, zato morajo poiskati veterinarsko pomoč. Veterinarji pa odstranjujejo zobni kamen s posebnimi inštrumenti, v večini primerov pa je nujno, da je žival takrat v popolni anesteziji.
Zobni kamen se postopoma nalaga tudi na mestih, kjer je zob prekrit z dlesnijo. Na tem mestu zobni kamen odriva dlesni s površine zob, zato nastanejo tako imenovani žepi, kjer pride do precejšnjega razmnoževanja bakterij. Razvije se tako imenovana paradontalna bolezen, ki jo imenujemo tudi bolezen obzobnih tkiv. To stanje je lahko zelo boleče in vodi v izgubo zob, nastajajo ognojki, kostno tkivo v čeljustnici pa se izgublja. V nadaljevanju bolezni se bakterije močno razbohotijo in lahko vdrejo celo v krvni obtok. Zato se lahko pojavi vnetje srčnih zaklopk, jeter ali ledvic. Napredovanje paradontalne bolezni lahko upočasni ali pa zaustavi le veterinar in sicer z uporabo posebne opreme in postopkov.
Iz opisanega je povsem razumljivo,
kako pomembna je ustrezna zobna oziroma ustna higiena. Različna zobna obolenja psov in mačk lahko skrbnik preprečuje z rednim ščetkanjem zob, s preventivnimi pregledi zob pri veterinarjih in po potrebi tudi z veterinarskim čiščenjem zob. S ščetkanjem doma pa lahko skrbnik odstranjuje le mehke zobne obloge, ne pa tudi zobnega kamna. Zato je pomembno, da začnemo s čiščenjem zob že pri mlademu psu, še preden se razvije zobni kamen, ki ga lahko odstrani le veterinar.
Skrb za zdrave zobe pomeni tudi, da skrbniki sami odkrijejo začetne znake zobnih obolenj, kot so neprijeten vonj iz ust, pordele in otečene dlesni, rumeno-rjavkaste naslage zobnega kamna, bolečino in krvavitve dlesni. Za učinkovito preventivo pa je najpomembnejše redno ščetkanje zob, številne raziskave in praktične izkušnje pa dokazujejo, da lahko za ustrezno higieno ustne votline in zob zelo učinkovito poskrbimo tudi s posebnimi vrstami hrane. Večinoma jih skrbniki živali srečajo kot različne posladke namenjene žvečenju, pa tudi v obliki različnih hran, namenjenih čiščenju zob. Posladki za žvečenje, ki so namenjeni čiščenju zob, so se večinoma žal izkazali za neuspešne, nekateri delujejo celo nasprotno. Hrane, ki so namenjene čiščenju zob so tudi različnih vrst. Nekatere vsebujejo kot čistilno učinkovino različne polifosfate, ki pa samo preprečujejo nastajanje zobnega kamna, medtem ko pa na zobne obloge, zobne madeže in neprijeten zadah ne učinkujejo. Med žvečenjem pa na poseben način razporejena naravna rastlinska vlakna s površine zob odstranjujejo zobne obloge in tako hkrati poskrbijo tudi za preprečevanje neprijetnega ustnega zadaha.
Briket se med grizenjem ne zdrobi, pač pa dopušča, da zobje prodirajo skozenj. Medtem se naravna rastlinska vlakna nežno drgnejo ob zobe in očistijo površino zob do dlesni.
Delovanje rastlinskih vlaken je okrepljeno z nekoliko nižjo vsebnostjo beljakovin, saj veliko beljakovin spodbuja nastajanje plaka, in z zmanjšano vsebnostjo kalcija, ki sodeluje pri nalaganju zobnega kamna. vir:
http://www.hills.si