Kaj so bolezni ledvic?
Psi in mačke imajo po dve ledvici, vsako od njih pa sestavljajo tisoči drobnih ledvičnih telesc (nefroni). Ledvična telesca filtrirajo kri, iz nje odstranjujejo odpadne snovi in vzdržujejo pravilno uravnoteženost med minerali in tekočino v telesu. Določen del ledvičnih telesc s starostjo propade, vendar se ne nadomesti z novimi. Za bolezen ledvic štejemo vsako motnjo, ki povzroča propadanje ledvičnih telesc. Ledvica so lahko prizadeta zaradi številnih dejavnikov, kot so naprimer poškodbe, infekcije ali rak, vendar ima zdrava žival precejšnjo ledvično rezervo. To pomeni, da se resnejši znaki bolezni ledvic pojavijo šele takrat, ko propade tri četrtine ledvičnih telesc (odpoved ledvic). Bolezen ledvic so pri psih in mačkah precej pogoste. S pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem lahko precej postorimo za zaustavljanje bolezni.
Pomembnejši dejavniki, ki vplivajo na pojav odpovedi ledvic pri psih in mačkah, so:
STAROST
Verjetnost, da se bo pri psih in mačkah razvila odpoved ledvic, narašča s starostjo in se med 10. In 15. Letom starosti celo podvoji.
PASMA
Odpoved ledvic se pogosteje pojavlja pri majih pasmah Maine Coon, abesinijka, siamka, ruska modra in burmanka. Pri psih se odpoved ledvic pojavlja pogosteje pri koker španjelih, lhasa apso, samojedih, dobermanih in mešancih z njimi.
DEJAVNIKI OKOLJA
Nekatere pogostejše kemikalije (fenolna razkužila, avtomobilska tekočina proti zamrzovanju, svinčeva barvila) in tudi nekatera zdravila so za ledvica izredno strupena.
PREHRANA
Skrbno odmerjena količina fosforja in beljakovin v hrani lahko psom in mačkam z okrnjenim delovanjem ledvic močno upočasni napredovanje ledvičnih bolezni.
Prepoznavanje znakov bolezni ledvic
Pozorni bodite na:
-Povečano žejo in večjo količino izločenega urina
-Zmanjšan apetit
-Hujšanje
-Neprijetni ustni zadah
-Bruhanje in, sicer redkeje, drisko
-Bolečo in razjedeno ustno sluznico
-Apatičnost in oslabelost
POMEMBNO
Znaki odpovedi ledvic so lahko zelo različni, toda povečana žeja je vedno prvi opozorilni znak, ki fa ne smemo spregledati. Kadar se vam zazdi, da vaš ljubljenec več popije, se o tem takoj posvetujte z veterinarjem.
Diagnostika
Ob sumu na ledvično obolenje bo veterinar, poleg temeljitega pregleda živali, opravil tudi določene preiskave krvi in urina.
Včasih so za postavitev prave diagnoze potrebne še druge preiskave, kot so rentgensko slikanje, preiskava z ultra zvokom, biopsija ali diagnostična operacija. V mnogih primerih dolgotrajne (kronične) bolezni ledvic natančnega vzroka ne moremo odkriti.
Stopnje ledvičnih bolezni
Normalna funkcija ledvic (Delež preostalih delujočih ledvičnih telesc: 100%) – kljub izgubljenim ledvičnim telescem se bolnik prilagodi in ne kaže nobenih znakov bolezni.
Oslabelost ledvic (33%) – (zgodnji opozorilni znaki – bolnik ne more več normalno koncentrirati urina, poveča se količina popite vode.
Odpoved ledvic (25%) – strupene odpadne snovi se nabirajo v telesu, ker jih ledvica več ne zmorejo učinkovito odstraniti. Takrat se pojavijo resnejši znaki bolezni.
Napredovana odpoved ledvic (10%) – pojavijo se izrazita znamenja bolezni, bolezen lahko napreduje v kolaps in smrt.
Spremljanje in ohranjanje zdravja
-Pazite na pojav znakov bolezni. Ob njihovem pojavu ne odlašajte z obiskom pri veterinarji.
-Hranite samo hrano, ki vam jo je priporočil ali predpisal vaš veterinar
-Vašemu ljubljencu redno preverjajte telesno težo, stopnjo aktivnosti, količino popite vode in splošno stanje. Ob vsaki nepričakovani spremembi čimprej obvestite svojega veterinarja
-Svojih ljubljencev ne hranite u dodatno hrano ali vitaminskimi dodatki
-Pred spremembo režima hranjenja ali dajanja zdravil, se vedno posvetujte s svojim veterinarjem
Nasveti za hranjenje
-Novo hrano uvajamo postopoma – mešamo jo z dotedanjo hrano in vsak dan dodajamo več, dokler ne izvedemo popolnega prehoda(prehod iz ene hrane na drugo naj bi trajal, vsaj 7 dni)
-Pred hranjenjem pločevinko ogrejemo na telesno temperaturo
-Če vaš ljubljenec odklanja hrano za več kot 48 ur, se o tej težavi posvetujte z veterinarjem
Vir: Hill's