Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Kliker

Go down 
+4
LittleLi
Airedale10
Banjusie
Polly
8 posters
Pojdi na stran : 1, 2  Next
AvtorSporočilo
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Kliker    Kliker              Icon_minitimePet Dec 23, 2011 5:08 am

Kaj je kliker?


Kliker je majhna plastična "škatlica" z vloženim kovinskim jezičkom, ki ob pritisku povzroči nastanek značilnega kovinskega zvoka. Pes kmalu poveže zvok klikerja s pozitivnim, pravilnim vedenjem, ob katerem je istočasno nagrajen.


Kliker              Caninsportnewiclickklike

Kliker pomeni nagrado, ne glede na oddaljenost psa od vas (seveda še vedno v območju slišnosti klikerja).
Pri učenju s klikerjem boste uživali tako vi, kot tudi vaš ljubljenec. Zlasti, ker učenje s klikerjem ne pozna kazni. Če se pes ne obnaša pravilno, pač ne sliši klika in ne dobi nagrade.
Obstaja več metod učenja s klikerjem, ki pa se bistveno ne razlikujejo. Vse imajo namen, da pes zvok klikerja poveže s pozitivnim vedenjem. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj osnovnih napotkov za delo s klikerjem. Več boste izvedeli v pasji šoli, oziroma si lahko preberete še kje drugje.

Kliker              Klikerpridzl6u

Kako začnemo?
Psa je potrebno naučiti pomena zvoka klikerja. Poleg klikerja potrebujemo v dosegu roke še zalogo priboljškov. Pozornost psa moramo za začetek usmeriti v sebe, nato takoj klikniti in v naslednejm hipu psu dati priboljšek. Ta postopek ponavljamo toliko časa, vse dokler pes takoj po kliku ne začne pričakovati nagrade. Kako hitro boste dosegli to stopnjo, je razlikuje od psa do psa, se pravi, da se nekateri učijo hitrejše kot drugi.

Kliker              Klikersedizl6w

Sedaj ste pripravljeni za učenje!
Začnimo s poveljem "sedi!" ta vaja je za učenje precej preprosta, saj se večina psov rada usede že samih od sebe. Na vas je, da svojega kosmatince naučite, da se usede ob besedi "sedi!". V roke vzamemo priboljšek in z njim psu zbudimo pozornost, se pravi, da ga podržimo blizu pasjega smrčka. Ko je pes pozoren, priboljšek nekoliko dvigamo in pomikamo proti zadku psa. Da bo z gobčkom zasledoval priboljšek, bo moral dvigniti glavo in se pomakniti nekoliko nazaj, s čimer posledično nekoliko zniža svoj zadek. Tik preden se z zadkom dotakne tal, izgovorimo besedo "sedi!", takoj ko se usede kliknemo in mu damo priboljšek.
Ta postopek večkrat ponovimo, dokler se ne usede takoj, ko začnemo priboljšek premikati. Ko ta postopek popolnoma osvojite, lahko napredujete k večjim izzivom.
Pomembno je, da med učenjem klikerja ne govorite preveč, najboljše je, da ne rečete niti besede, vse dokler ne boste zares prepričani, da bo pes takoj zatem izpolnil vaše želje.

Pa moram klikniti vsakič, ko se pes pravilno obnaša?
Ne. Kliker je namenjen učenju novih veščin in njegova uporaba ni več nujna, ko pes uboga vašo željo.
Denimo, ko pes že obvlada besedo "sedi!", lahko vajo ponovimo 3 do 4 krat preden kliknemo in psa nagradimo. Število ponovitev vaje, preden kliknemo in nagradimo naj bo vsakič drugačno (vse do 6 ali 7 ponovitev).
Ko pes vajo že popolnoma obvlada, lahko kliker čisto izpustimo.
Ne pozabimo psa nagraditi (brez klika), tudi če vaje ne izpolni do potankosti pravilno, saj ga s tem spodbudimo k boljšemu delu.

Ni uporaba priboljškov spodbuda za prosjačenje?
Ne. Uporaba priboljškov je samo eden od načinov, kako psu pokazati kaj želimo od njega, ne da bi uporabili silo. Ko pes osvoji pravila, priboljški niso več nujni.

In kaj potem?
S klikerjem lahko psa naučimo več zanimivih in uporabnih vedenj. S priboljškom usmerimo njegovo obnašanje v željeno smer, ko to naredi kliknemo in nagradimo s priboljškom.
Izvajanje posameznih vaj usmerjamo podobno, kot opisano pri vaji "sedi!". Pasja sposobnost učenja preseneti marsikaterega skrbnika. Poskušamo vsak teden osvojiti novo vajo, s čimer psa spodbujamo in preprečujemo dolgočasje.

Kliker              Klikerproszl6v

Preprosta pravila za učenje s klikerjem
Uporaba klikerja je preprosta, vendar se moramo držati nekaterih pravil:
Kadar kliknemo, moramo psa takoj nagraditi, tudi če kliknemo po nesreči. Dejansko je kliker tako uspešen zaradi dejstva, da takoj po kliku pes pričakuje priboljšek. V nasprotnem primeru je uporaba klikerja nesmiselna.
Biti mora zabavno! V primeru, da ste vi ali pes utrujeni, oziroma vam kak dan pač ne gre, pač ne vadite. Dokončajte vajo in si odpočijte.
V obdobju učenja zmanjšajte obrok hrane, saj v temu času pes dobiva obilo kalorij s priboljški (ti so ponavadi energetsko zelo bogati).
Povelja ne izrečemo, vse dokler nismo prepričani, da bo pes to izvedel. Na splošno besednih povelj ne prigovarjamo prevečkrat zaporedoma.
Pri učenju s klikerjem ni kazni. Če se pes ne obnaša v skladu z našimi željami, pač ne kliknemo in ne dobi priboljška.

VIR
Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeNed Dec 25, 2011 2:19 am

Ful uporabna reč, danes smo novo jo kupili v Kopru. Smile Pa hvala za članek, super je. Wink
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Gost
Gost




Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 1:53 am

Jaz pa tega ne uporabljam Smile . Se mi nekako zdi to neumna nagrada. Ker vbistvu ne vem kako je lahko psu klik nagrada. Za moje pojme je nagrada pohvala, igračka, če psa pobožaš in hrana (priboljšek).
Nazaj na vrh Go down
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 1:57 am

Saj pa klik ni nagrada. Klik pomeni, da sledi nagrada (priboljšek, pohvala, igra..). Klik psu pove, da je prav naredil in da lahko konča s dejanjem.
Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
Gost
Gost




Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 6:27 am

Ja potem pa itak ni potreben. Jaz dam moji itak priboljšek ko kaj naredi prav in potem ve, da je naredila prav Smile
Nazaj na vrh Go down
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 6:29 am

Moj se s klikerjem bistveno hitreje uči. Npr. skozi korak ga nisem nikakor mogla naučiti, ko sem pa dobila kliker se je vajo naučil v nekaj minutah. Veliko hitreje, lažje in lepše mi dela, kar pa je najbomembnejše-z veliko večjim veseljem.
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 6:39 am

Ja, ampak se zgodi da je ti mogoče ne nagradiš pravi čas. Kliker je fajn uporabljat npr. tudi pri agility-ju in frizbi, kjer je pes daleč in ko pride do tebe si zdavnaj že zamudil čas nagrade. Tako, da pri klikerju ne moreš tega časa zamudit (razen če nimaš refleksov oz ne znaš klikerja pravilno uporabljat).
Pa pri meni se nasplošno veliko hitreje in boljše učita. Ko zagledata kliker sta že cela navdušena Smile In sta kliker povezala s tem, da potem sledi nagrada Wink
Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 8:22 am

rina je napisal/a:
Jaz pa tega ne uporabljam Smile . Se mi nekako zdi to neumna nagrada. Ker vbistvu ne vem kako je lahko psu klik nagrada. Za moje pojme je nagrada pohvala, igračka, če psa pobožaš in hrana (priboljšek).
Pa saj klik psu ni nagrada, vsakemu kliku MORA OBVEZNO slediti priboljšek, če ne je vse čisto brez pomena! Veliko jih napačno uči ker samo bežno nekaj slišijo o tem, se pa ne pozanimajo, potem pa metoda izpade kot slaba. Na tej spletni strani je super razloženo! Če npr. psa učiš da se na daljavo dotakne tarče s smrčkom (to jaz delam): če delaš brez klikerja se bo pes dotaknil, prej kot bo prišel nazaj do tebe in boš ti našla priboljške bo trajalo, pes pa bo mogoče nagrajen za neumnosti. Če pa klikneš točno tisti trenutek ko se pes dotakne tarče pa bo vedel da si ga nagradila za to pa čeprav bo potem delal kaj drugega. Very Happy Jaz sicer za Dixa in Dinota ne uporabljam klikerja, saj noben ni čisto moj in ne smem ampak imam pa izkušnje z mačkami in klikerjem... Wink
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Gost
Gost




Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeČet Dec 29, 2011 5:34 am

Hvala za pojasnila. Zdaj vem zakaj se sploh uporablja. Bom razmislila o nakupu sedaj Wink
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeČet Dec 29, 2011 9:12 am

rina je napisal/a:
Hvala za pojasnila. Zdaj vem zakaj se sploh uporablja. Bom razmislila o nakupu sedaj Wink
Very Happy Ti močno priporočam, se mi zdi da se ob pravilnni uporabi psi (in mačke Very Happy) učijo veliko hitreje.
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimePet Dec 30, 2011 11:03 pm

V novi številki revije Moj pes je članek o klikerju Smile
Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
Polly

Polly


Število prispevkov : 272
Join date : 03/11/2011
Age : 29
Kraj : Maribor

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeSob Dec 31, 2011 12:28 am

Nazaj na vrh Go down
http://boltzadi.weebly.com/
LittleLi




Število prispevkov : 173
Join date : 08/01/2012

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeČet Jan 12, 2012 7:05 am

Kliker ni samo za učenje trikcev, prav pride tudi pri neželenih vedenjih.En super članek na to temo:

Fokusiranje samo na probleme in težave ne prinese konstruktivnih rešitev in prezre ta spontani del interakcije s psi; hkrati je pa res tudi, da v življenju, niti v življenju s psi, stvari niso prav in narobe oz. nanje ne smemo gledati kot na pravilne ali napačne. Ljudje smo različni, situacije so različne, psi so različni, spreminjamo se v času. Če poznamo sebe in psa in poznamo različne metodologije šolanja, bomo znali sami izbrati način, ki bo pri našem psu dal rezultat, kot si ga mi sami želimo.

Ker ne verjamem v obstoj univerzalnega prav in narobe, ne verjamem v negativne markerje – v označevanje napak. Mislim, da učenje z označevanjem neželenih vedenj ni nobeno učenje, saj ne prinaša nobene vsebine. Ali je prepoved vedenja vedenje? Ni, kakor tudi odsotnost vedenja ni vedenje; zato psa ne moremo naučiti ne-skakati po ljudeh ali ne-vleči, ker neskakanje in nevlečenje nista vedenji. Odločiti se moramo, katero vedenje bi namesto tega vedenja psa radi naučili. Temu vedenju rečemo nadomestno vedenje. Moje nadomestno vedenje za večino življenjskih situacij je frontalni sedi, tj. sedi prej menoj. Ko denimo srečamo nekoga, s katerim se želim pogovoriti, se ustaviti, hkrati pa želim psičkovo mirnost, je človekov prihod proti meni za psa namig, da se usede. Ne uporabljam nobenega verbalnega namiga, ker to ni potrebno oz. sploh ne želim, da se bo pes odzval na moj verbalni namig, ampak želim, da mu je okoljski namig (ang. environmental cue), situacija sama povod za to, da se sam usede pred mene.

Finley je moj prvi pes, ki ne pozna besedice 'ne' in ni bil nikdar označevan za t. i. napačne odločitve in mu nisem nikoli rekla 'fuj'. Moj prvi pes, ki ga nisem učila odsotnosti vedenj, ampak vedenja z vsebino – nadomestna vedenja. Že res, da Finč ni neka beštija od psa, ampak vendarle je navit in nabrit terier, ki mu energije za to ali ono nikdar ne zmanjka. In predvsem je ekstremno družaben pes, ki bi polupčkal vsa živa bitja, ki mu pridejo na pot; pse, mucke, zajčke. Včeraj sva šla zvečer na sladoled in ko sva se vračala proti domu, sva kot ponavadi srečala veliko psov. Za razliko od ponavadi pa je včeraj prvič sam ponudil nadomestno vedenje pred tem, ko sem mu želela ponuditi fribi – pogledal je proti psu, prepoznal okoljski namig, prišel do mene in se usedel. Bravo, Finley!

Da rezimiram do zdaj napisano, preden se izgubimo: odsotnost vedenja ni vedenje, zato denimo ne-skakanja po ljudeh ne moremo učiti; 'ne' je negativni marker, ki ne prinaša nobene informacije s pozitivno vsebino (odsotnost vsebine ni vsebina); nadomestno vedenje je vedenje, s katerim se pes odzove na impulz iz okolja brez našega neposrednega namiga, torej sam od sebe, ko impulz prepozna. Vedenj ne odvajamo, ampak jih učimo! Zdaj pa še tisto najpomembnejše: kako do tega nadomestnega vedenja pridemo? Preden povem, kako sva delala s Finleyem, tisto, kar je pomembneje – delala sva dobrih 5 mesecev, konsistentno vsak dan, od lažjih situacij k težjim. V tem procesu je pes dobival samo pozitivne informacije, kaj srečanja (z ljudmi, s psi) pomenijo, in se naučil reagirati tako, kot želim. Ne tako, kot je prav, le tako, kot je meni všeč. Nekomu drugemu pa je nemara všeč nekaj drugega. Pa še to, kar niti ni tako nepomembno – jaz želim, da pes skače po meni, da mi iz ust vzame priboljšek, da dela odboje od mene, pa tudi od koga drugega. Zato je načeloma skakanje po drugih ljudeh, kadar so namigi, verbalni ali okoljski taki, celo zelo zaželeno; neželeno je le, kadar je pes na povodcu in se srečam z nekom v mestu. Pes potrebuje samo jasne informacije, kako naj odreagira v nekem prepoznavnem spletu okoliščin (okoljskem namigu), zato ga moramo vedenja učiti in jih ne odvajati. Pes bo prepoznal namig za nekaj početi, ne more pa prepoznati namiga za ne početi nič. Kaj je to nič početi (početi odsotnost vedenja)?

Pa še postopek učenja. Na koncu ga bom napisala zato, ker je učenje pravzaprav še najbolj preprosto, zagotovo bistveno preprostejše od tega, da človek razume vse zgoraj napisano – da ni prav in narobe stvari, da je v odnosu do psa najpomembneje to, da psa razumemo, da psa poznamo, da smo notranje mirni in samozavestni, da smo seznanjeni z metodologijami. Navsezadnje, da smo empatični, da imamo psa radi, zares radi! In da vemo, da učenje s klikerjem ni klik in nagrada, ampak način življenja. Takole sva delala s Finleyem: ko se je približeval človek, pozneje pa človek s psom, najprej stran od naju in potem vse bližje, sem psu dajala fribije. Nisem ga klicala ali preusmerjala, sama sem se postavila tako, da se ni mogel psihotično fokusirati na prišleka, se sklonila k njemu in ga preprosto pitala z briketki. Ta najin ritualček desenzibilizacije na primerni razdalji od dražljaja je sčasoma prekril osnovni dražljaj oz. je osnovni dražljaj ob njem popolnoma zbledel. Finčkovi možgani so se navadili na prisotnosti stimulusa, ki je postal namig za sedenje pred mano. Seveda ga še vedno nagrajujem in še vedno nagrajujem tudi Anči, ko prišiba pred mene in me glede ves čas, ko jaz z nekom čvekam, pa naj bo sredi travnika ali v mestu. Moja informacija psu je najprej bila, da moteči stimulus ni vreden pozornosti, saj imam jaz njami stvari zanj; potem sva se učila, kaj naj dela (sedi pred mano); potem sva to 5 mesecev vztrajno vadila, vselej in povsod; zdaj pa pes sam od sebe ponudi vedenje, ki mi je všeč. Ekola, pa imamo pridnega Finleyja. Nič nisva odvajala ali prepovedovala ali postavljala meje. Namesto tega sva se učila vsebino, kaj neka situacija pomeni. Pes resda razume meje in zaradi postavljanja meja resda ne bo zatravmiran, ampak zame osebno v meji ni čisto nobene pozitivne vsebine; in nobenega pravega smisla. V sedenju pred mano kot nadomestnem vedenju in samokontroli hkrati pa je smisel. Jaz sem sicer vodja krdela, da nimamo anarhije in da vemo, kdo je kdo; vem pa, da me bo pes cenil, če bova tudi najboljša frenda in soigralca in tega ne bo zasenčil moj človeški egotrip ali neke stare legende, da mora pes kar takole iz zraka brezpogojno ubogati.

Srečno vsem, ki se boste t. i. odpravljanja vedenj lotili na drugačen način, s povsem spremenjeno logiko – ne s prepovedmi in z odsotnostjo vedenj, ampak z učenjem nadomestnega vedenja. Ne bo čez noč in uspeh je odvisen samo in edino od vas. In natančnejših informacij od zgoraj napisanih ne potrebujete. Ne pozabite tudi, da je vsako učenje zabavno in vsak trenutek, preživet s psom, dragocen. Pri šolanju s klikerjem je tako, da se dogaja, da so psi v procesu učenja bolj angažirani od lastnikov, ki si ne upajo nič sami poskusiti ali kaj sami narediti ali ravnati majčkeno drugače, kot so kje prebrali ali jim je kdo rekel. Pa je vendarle najpomembnejša prav lastna glava. Vsakdo mora za svojega psa sam poiskati pravo vedenje, tj. vedenje, ki bo prav. In premišljevanje o tem, kako se z opisano metodologijo to da naučiti, je zagotovo že vsaj polovica uspeha!

vir je pa Kliker.si
Nazaj na vrh Go down
Stormy2

Stormy2


Število prispevkov : 7
Join date : 06/05/2012

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeNed Maj 06, 2012 9:10 pm

Pozdravček vsem Very Happy

Prosim, če bi mi kdo razložil vsaj osnove kako razvnati s klikerjem? S svojimi besedami in izkušnjami, keer ga bom vrjetno kupil, pa nevem kako delati z njim Very Happy Prosim ne mi dajat linkov, rad bi Vaše izkušnje.
Nazaj na vrh Go down
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeNed Maj 06, 2012 9:26 pm

Klik pomeni nagrado. Npr. ukažeš naj se pes usede, če se usede klikneš in daš priboljšek. To je vsa umetnost.
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Stormy2

Stormy2


Število prispevkov : 7
Join date : 06/05/2012

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeNed Maj 06, 2012 9:27 pm

Aha... In v čem je pol point, da se kuža prej nauči? Al kako to deluje nevem. Smile Mam samojeda s katerim mam kar težav in me res zanima ta napravca.
Nazaj na vrh Go down
Banjusie

Banjusie


Število prispevkov : 741
Join date : 03/11/2011
Age : 26
Kraj : Primorsko-Notranjska

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeNed Maj 06, 2012 9:31 pm

Kar se tiče samojedov se lahko obrneš na Adminko, ki je tudi sama lastnica samojedke. Meni se ni zdel kliker nič posebnega, izkazal pa se je ko sem ga učila trik "osem". Kliknila sem čim je naredil osmico med nogami in to je počel ker je vedel, da bo dobil nagrado. Drugače je bil precej bolj len in je raje izzival kot da bi delal to kar od njega zahtevam. Klik je močan in ga pes zasliši v trenutku; ko ve kaj pomeni se lažje uči.
Nazaj na vrh Go down
http://dakotaspirit.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimePon Maj 07, 2012 1:36 am

Kliker je dober psihičen izziv, koristen pripomoček za učenje trikov za kaj drugega pa nepotreben.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimePon Maj 07, 2012 2:31 am

Dej Darth ne trdi kar nekaj, preberi si kaj je napisala Little Li!
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
LittleLi




Število prispevkov : 173
Join date : 08/01/2012

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimePon Maj 07, 2012 3:39 am

Darth,kar precej primerov poznam,ko so psa s pomočjo klikerja povsem prevzgojili. Še posebej je super za primere pretirano plašnih psov,kjer tale tvoja 'pasja psihologija' odpove.
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimePon Maj 07, 2012 7:05 am

LittleLi je napisal/a:
Darth,kar precej primerov poznam,ko so psa s pomočjo klikerja povsem prevzgojili. Še posebej je super za primere pretirano plašnih psov,kjer tale tvoja 'pasja psihologija' odpove.
Nevem gdaj se boste nekateri ljudje zaveda da PASJA psihologija pri PSU nikol ne bo odpovedala. To je tako kot, da bi reko, da zakoni fizike ne delujejo vedno, kar je pa precej neumno. In še enkrat prosim preberi prejšni post, napisal sem da je za kaj drugega nepotreben, nisem pa napisal, da je neuporaben. Ljudje bi se samo prepirali neka skos...
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeTor Maj 08, 2012 12:52 am

To čisto resno sprašujem, se ne kregam... Wink Zakaj točno pod pasjo psihologijo spada le prisila in CM metode, kliker pa ne:?:
OT: zadnjič sem gledala od CM oddajo, pa če mi kdo razloži Arrow psa je učil, da ob hrani ni napadalen... In pes je vedno ko je CM prišel zraven, ko je jedel prestrašeno zbežal. Potem pa ga je CM dal v nek ozek hodnik in ga skoraj prisilil jesti, potem pa govoril da je normalno... Saj mogoče je res, ampak jaz ne vidim logike, zakaj je dobro, da se te pes, ki mu hrana res nekaj pomeni (je požrešen, ne neki izbirčnež ki ne je nič s tem mislim) ampak beži pred gospodarjem in se ga izogiba (pes ni nikoli sam pritekel k njemu, ampak se ga je le ogibal), pa tudi na hrano ni smel biti pozoren... Meni je pa čisto v redu, da pes je tudi ko sem zraven, se me ne izogiba, pa tudi pri učenju mi pried še kako prav da je pes pozoren na hrano (kako pa bi ga z vabljenjem naučila vrtenja npr. če ne bi bil pozoren tudi na hrano?...).
Sama niti ne uporabljam klikerja pri psih (ampak ne zato, ker se mi ne zdi učinkovit - so čisto drugi razlogi, ki jih ne bi tukaj razlagala), ampak vem zakaj se gre pri tem. Me pa jezi, ker ga veliko ljudi ne zna uporabljati pravilo, potem pa se namesto nase, ker se niso dovolj pozanimali jezijo na metodo. Ena znanka npr. je kupila kliker, vsa navdušena, ker je videla, kako so moje mačke delale trike, ki so se jih naučile s klikerjem (btw, pri mačkah pa je res uporabna zadeva, jaz si ne predstavljam, kako bi brez pri trikih). In čez nekaj časa mi je kazala trike in je ves čas nekaj povprek klikala, priboljškov (ali drugih nagrad) pa sploh pri sebi ni imela... Seveda se pes ni kaj dosti naučil s klikerjem, če pa po kliku skoraj nikoli ni bil nagrajen... Rolling Eyes
Samo nekaj še Darth, če smem vprašat: kako naj po metodi CM enega zapletenega psa naučim dogfrisbeeja, če imaš mogoče kak nasvet? Laughing Ker druge metode, kot nagrajevanje ko se igra s priboljški in veliko hvaljenja jaz ne vidim... Neutral
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeTor Maj 08, 2012 2:02 am

Prvo kot prvo niso CM metode, ampak uporablja znanje pasje psihologije. In vse metode so povezane z pasjo psihologijo. Lej ni dovol če pogledaš par oddaj CM, mogoče prebereš knigo in misliš sej se zdi preprosto, prvo se je treba razumeti kaj določeno obnašanje in znaki pri psu pomeni, za to pa potrebuješ znanje psihologije. CM ne uči psov trike če še tega nisi pogruntala ampak uči lastnike in rehabilitira pse. Drugače pa se znajdi, pogooglaj, veš če se hoče se na netu marsikaj najde.
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeTor Maj 08, 2012 2:45 am

Kaj sem pa pisala o CM in trikih? Napisala sem samo, da si jaz ne predstavljam, kako bi učila trikov če bi delala po metodi CM! Very Happy Torej ti ne znaš razložiti, za kaj je tisto koristno? Rolling Eyes
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitimeTor Maj 08, 2012 3:22 am

Airedale10 je napisal/a:
Kaj sem pa pisala o CM in trikih? Napisala sem samo, da si jaz ne predstavljam, kako bi učila trikov če bi delala po metodi CM! Very Happy Torej ti ne znaš razložiti, za kaj je tisto koristno? Rolling Eyes
Mogoče ne znaš brati? Prvi stavek ki sem ga napisal v prejšnjem postu:"Prvo kot prvo niso CM metode, ampak uporablja znanje pasje psihologije." In predzadnji stavek: "CM ne uči psov trike če še tega nisi pogruntala ampak uči lastnike in rehabilitira pse."
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Kliker              Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kliker    Kliker              Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Kliker
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 2Pojdi na stran : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: Vzgoja in Šolanje-
Pojdi na: