Forum o psih
Forum o psih
Forum o psih
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vse o psih
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 "Naravna" kazen-najboljša?

Go down 
+5
Muffin <3
Airedale10
Colliny
Marko
Admin
9 posters
Pojdi na stran : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AvtorSporočilo
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 8:46 pm

Nagrajujem jo že, vendar samo z pohvalami-besedo in s tem, da ji dovolim, da se zlaufa na tistem prostoru, kjer ji res ugaja, s tem, da ji pustim, da kaj povoha (seveda si mora vse to zaslužit), ter igra.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 9:24 pm

Admin je napisal/a:
Nagrajujem jo že, vendar samo z pohvalami-besedo in s tem, da ji dovolim, da se zlaufa na tistem prostoru, kjer ji res ugaja, s tem, da ji pustim, da kaj povoha (seveda si mora vse to zaslužit), ter igra.

Ja no, pol pa tak v redu. Ne vem, zakaj ti s priboljški ni ratalo. Ker pisala si tak, kot da vedno (če sploh) samo potrdiš z besedo, kar za moje pojme v procesu učenja nikakor ni dovolj.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 9:27 pm

Aja... No se opravičujem, se mi je zdelo samoumevno, da psa pohvališ "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 1940658580 Za moje pojme vsekakor morata biti potrditev in pohvala.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 10:15 pm

Žal se vse preveč ljudem to ne zdi samoumevno, vse bolj sem v tem, vse bolj to ugotavljam. Wink
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeNed Jul 15, 2012 10:23 pm

Colliny je napisal/a:
Darth je napisal/a:
Kot ti tudi večina lastnikov dela glih to napako, da kdaj pa kdaj pogledajo psu skozi prste. Pes rabi striktna pravila drugače se kar hitro nauči manipulirati. Če te pes presliši oz te noče slišati, se ne odzove na tvoj klic pač pomeni, da te ne vidi 100% kot vodjo in ti tudi ne zaupa 100% ali spoštuje.

Buaha. A če recimo išče igračo, ki sem ji jo jaz tak "posrano" nekam zabrisala, da bi mi jo prinesla nazaj in jo jaz medtem pokličem, pa ne pride takoj, me pa že ne spoštuje? Je že dominantna? Ujoj, dominantno psico mam. Pa daj si malo prebrat, kateri psi so dominantni in kateri ne, in da pes ne more bit v nekem trenutku dominanten, ker je recimo na drugi strani videl mačko in povlekel za povodec.

Temu jaz pravim "skozi prste pogledano". In psica dela z užitkom, spuščena je pa lahko kjerkoli.
Nevem kje sem v prejšnjem postu napisal, da je dominantna zato ker te ne uboga. In ja ni pomembno kaj pes počne ko ga lastnik oz vodja pokliče bi se moral odzvati na klic, to se zgodi kadar te pes 100% vidi kot vodjo te spoštuje in ti zaupa. Tolaži se kakorkoli hočeš, ampak tako je.
Nazaj na vrh Go down
LittleLi




Število prispevkov : 173
Join date : 08/01/2012

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Jul 16, 2012 1:26 am

Darth je napisal/a:
Colliny je napisal/a:
Darth je napisal/a:
Kot ti tudi večina lastnikov dela glih to napako, da kdaj pa kdaj pogledajo psu skozi prste. Pes rabi striktna pravila drugače se kar hitro nauči manipulirati. Če te pes presliši oz te noče slišati, se ne odzove na tvoj klic pač pomeni, da te ne vidi 100% kot vodjo in ti tudi ne zaupa 100% ali spoštuje.

Buaha. A če recimo išče igračo, ki sem ji jo jaz tak "posrano" nekam zabrisala, da bi mi jo prinesla nazaj in jo jaz medtem pokličem, pa ne pride takoj, me pa že ne spoštuje? Je že dominantna? Ujoj, dominantno psico mam. Pa daj si malo prebrat, kateri psi so dominantni in kateri ne, in da pes ne more bit v nekem trenutku dominanten, ker je recimo na drugi strani videl mačko in povlekel za povodec.

Temu jaz pravim "skozi prste pogledano". In psica dela z užitkom, spuščena je pa lahko kjerkoli.
Nevem kje sem v prejšnjem postu napisal, da je dominantna zato ker te ne uboga. In ja ni pomembno kaj pes počne ko ga lastnik oz vodja pokliče bi se moral odzvati na klic, to se zgodi kadar te pes 100% vidi kot vodjo te spoštuje in ti zaupa. Tolaži se kakorkoli hočeš, ampak tako je.
Če se ne odzove na klic ni nujno, da je že dominanten Rolling Eyes
V takem primeru se je treba vprašat, zakaj ne pride na klic. Če odpoklic ni dobro naučen ali pes ni imel priložnosti 100% zvaditi odpoklica,potem najbrž ne bo vedno prišel. Lahko so montje prehude(od psa z nezanesljivim odpoklicom težko pričakuješ da bo prišel,če se igra z grugim psom ali je zagledal mačko). Težave z odpoklicom se lahko pojavijo tudi, če je vodnik za psa nezanimiv, ali če se psa kaznuje ko pride,ker je pobegnil ali ni prišel na 1. klic.
Nazaj na vrh Go down
Marko

Marko


Število prispevkov : 262
Join date : 25/03/2012
Age : 29

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Jul 16, 2012 2:35 am

LittleLi je napisal/a:
Če se ne odzove na klic ni nujno, da je že dominanten Rolling Eyes
V takem primeru se je treba vprašat, zakaj ne pride na klic. Če odpoklic ni dobro naučen ali pes ni imel priložnosti 100% zvaditi odpoklica,potem najbrž ne bo vedno prišel. Lahko so montje prehude(od psa z nezanesljivim odpoklicom težko pričakuješ da bo prišel,če se igra z grugim psom ali je zagledal mačko). Težave z odpoklicom se lahko pojavijo tudi, če je vodnik za psa nezanimiv, ali če se psa kaznuje ko pride,ker je pobegnil ali ni prišel na 1. klic.
Motiš se, psa ne rabiš naučiti nekih ukazov, da bo prišel k tebi. Nikoli nisem psa učil takšnih ukazov(razen sedi, lezi, daj šapo in naredi se mrtvo) ampak vedno pride ko jo pokličem in ni važno kaj dela v tistem trenutku, če se igra, leži ali karkoli drugega. Ljudje delajo napako takrat ko psa kličejo po imenu kadar popravljajo nezaželeno vedenje in potem ga kličejo po imenu naj pride k njim. Seveda si pes zapomni da njegovo ime pomeni, da nekaj ne sme, da ga lastnik popravlja.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 2:07 am

Moram povedati, da odkar berem Cesarja Milana, (no že pred tem), odkar sva ukinili priboljške, odkar sem vstrajala in se na vso moč trudila z Nalo brez priboljškov-nimam z njo nobenih težav več... Na sprehodih jo imam spuščeno, hodi za mano ali poleg mene, ne pobere mi več NIČ s tal. jj NITI 1X ne pobegne več jj Vglavnem uspelo nama je! Uboga kot še nikoli. Sem prav ponosna na naju.. Samo meje sem ji morala postaviti in ji mirno a odločno pokazati, da sem jaz ta glavna. ( S tem, da hodim sama pred njo, grem prva skozi vrata, ji ukinem, da ne sme več laufati po stranskih poteh, od mene itak ni nikoli dobila NIČ pri mizi, s tem, da jo popravim, če naredi napako in jo seveda ves čas nagrajujem s pohvalo in igro). lp
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 2:44 am

Super, da ti je uspelo Very Happy
Nazaj na vrh Go down
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 2:46 am

Ko še nisem vedela za CM-ja sem imela nekaj malih težav, ko pa sem začela gledat oddaje in prebrala knjige, sem se naučila pravilno delati s psi in zdaj nimam več težav Razz
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 4:15 am

Hvala jj

Super sem vesela tudi za tebe!! jj
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 8:00 pm

Super!
Samo nekaj bi te vprašala če lahko: kako si jo odvadila pobirati hrano s tal? Dino na ukaz uboga in ne pobere, ampak ko ni pod ukazom in hrano opazi prej okt jaz pa pobere vse. Sicer potem zahtevam da spusti (in tudi spusti na koncu), ampak njemu je največja nagrada da je tisto dobil...
Kako pa ti uspe čisto vse brez nagrajevanja? Dino bi že zdavnaj izgubil zainteresiranost če bi hrano dobil vedno in samo iz posode... Aja pa kaj ni nagrada isto, če je igrača ali hrana? Ker pišeš da priboljške si vse ukinila, vsi ki berete CM se ne strinjate s priboljški (?), z igračami pa ja - ampak kaj ni oboje nagrada, enim pač pomeni več igra, drugim hrana?
Pa kako ti uspe da veš čas hodi za tabo? Jaz na par urnem sprehodu resnično ne zdržim samo hoje in pes je za mano, jaz ga spustim naprej, vadim odpoklic, se igram, nekaj časa hodi poleg, nekaj časa lahko teče naprej... Tega pa res še vedno ne morem razumeti kako vam to uspeva ves čas?!
Kako pa to, da nikoli ne sme nič vohljati? Kaj ni to za psa že malo preveč, saj je vendar pes in lahko tudi kaj povoha ko mu vodnik dovoli?! Tudi v raznih knjigah in revijah običajno poudarijo da mora pes tudi kdaj vohljati, saj tako dobi ogromno informacij o okolju.
To so čisto resna vprašanja česar ne razumem, sploh se ne mislim prepirati niti nič podobnega..
Aja pa meni se zdi da če s psom delaš izključno po CM metodah (sicer jih ne poznam dobro ampak to kar vem in slišim) - meni bi bilo že vse dolgočasno... Ne delaš trikov, ne nagrajuješ, pes hodi le zadaj, ne vohlja, le strogo po poti... Nevem no, strinjam se s tem da psu postaviš meje in ga ne podkupuješ s priboljški da ne naredi, ampak potem ko je vaja že narejena pa ne vidim razloga da kdaj pa kdaj pes ne bi dobil tudi priboljška, če mu to toliko pomeni. Jaz sem naredila največjo napako pri Dinotu da sem ga s priboljški podkupovala (takrat sem imela 10 let in o psih nisem vedela kaj dosti), zdaj pa brez ne naredi ravno vsega - ampak tiho, poleg (tisti da hodi zraven, ne šolski s pozornostjo gor ves čas) in čakaj pa obvlada, redko da odpove (ko doživi izbruh ko srečava psa :////).
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Fiamma




Število prispevkov : 231
Join date : 16/10/2011
Kraj : Koper

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 8:12 pm

Airedale10: če bi kdaj gleda a CM po TV, bi vedla, da občasno tudi on uporablja priboljške. Ravno prejšnji teden je bilo na TV, kako so eno spičko, ki je bila brez sprednjih tačk, privajali na voziček in takrat je uporabil priboljške, da bi si psička ustvarla pozitivno povezavo pri uporabi vozička.
Ne vem, zakaj vidite vsi Cesarja kot nekega okrutnega dominatorja. On pravi, da se psu ne sme dovoliti vohat itd., ko imaš tisti "sprehod", ko ti pes samo sledi in se takrat ta vez med "vodjo" in psom jača. Ko pa pes ni pod "komando" pa lahko počne tudi druge stvari. Ampak to pride na vrsto PO tem sprehodu. Ampak moraš dat vedet psu, kdaj je "prost" in kdaj ne. Pa Cesar tudi podpira nagrajevanje - pa naj bo to hrana, igrača, božanje, ... - ampak šele, ko je pes umirjen. Njegov moto: "excercise, discipline, affection" v istem vrstnem redu.
Nazaj na vrh Go down
https://www.facebook.com/pages/Klub-%C5%A1tudentov-veterine-za-po
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 8:24 pm

Ja sej to sem že videla da tudi priboljške da... Wink In niti ga ne vidim tako. Ampak:
Citiram :
odkar sva ukinili priboljške, odkar sem vstrajala in se na vso moč trudila z Nalo brez priboljškov-nimam z njo nobenih težav več
Meni to deluje kt da so za vso neposlušnost krivi le priboljški.
Citiram :
hodi za mano ali poleg mene
Citiram :
ji ukinem, da ne sme več laufati po stranskih poteh
Citiram :
da mi ne skače po grmičevju
...
Meni se zdijo te stvari (laufanje po stranskih poteh, skakanje po grmičevju, tekanje po blatu...) čisto normalne pasje stvari ki si jih lahko privoščijo - seveda ne vedno, le ko vodnik dovoli. Smile
Sej s tem kar si napisala (da moraš nagraditi ko je pes umirjen, lahko vohlja ko mu dovoliš...), ampak še vedno ne razumem kako naj bi bilo le nagrajevanje s priboljški vzrok za vso neposlušnost... Rolling Eyes (ok no saj vem da bi bilo najboljše da utihnem in si nekako dopovem da tako pač je, ampak jaz nisem taka - pa še na svoj rojstni dan sem nekam dobre volje Laughing!)
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Muffin <3

Muffin <3


Število prispevkov : 152
Join date : 28/02/2012

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 9:07 pm

Jaz delam podobno kot CM in mi ni dolgočasno, tudi psom ni. In uporabljam priboljške (samo pri učenju trikov), igrače in ju učim tudi trike, na sprehodih lahko tekata in raziskujeta (vedno) ampak le za določen čas.

Saj tudi CM uporablja hrano, igrače, njegovi psi na sprehodu NE hodijo SAMO ZA NJIM, pač najprej hodijo kot krdelo, potem pa jim pusti malo svobode in raziskujejo in vohajo okolico, ampak le za določen čas.

Saj ni nič narobe če uporabljaš priboljške, ampak v zmerni količini, s priboljški psov ne smemo podkupovati ali jih nevem kako razvaditi s hrano, tudi učenje trikov ni nič hudega, samo CM pač ne uči psov ˝preval˝ ˝daj taco˝ ˝prosi˝ itd. ukaže jim le naj sedejo ko npr. čakajo na hrano, naj počaka in še morda kaj....

Priboljške, igrače, božanje---> to je vse nagrada, vsak se bo pač odločil kaj mu je najboljše, ampak ob pravilnem času, takrat ko si pes to res zasluži...
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 9:28 pm

Airedale10 je napisal/a:
Super!
Samo nekaj bi te vprašala če lahko: kako si jo odvadila pobirati hrano s tal? Dino na ukaz uboga in ne pobere, ampak ko ni pod ukazom in hrano opazi prej okt jaz pa pobere vse. Sicer potem zahtevam da spusti (in tudi spusti na koncu), ampak njemu je največja nagrada da je tisto dobil...
Kako pa ti uspe čisto vse brez nagrajevanja? Dino bi že zdavnaj izgubil zainteresiranost če bi hrano dobil vedno in samo iz posode... Aja pa kaj ni nagrada isto, če je igrača ali hrana? Ker pišeš da priboljške si vse ukinila, vsi ki berete CM se ne strinjate s priboljški (?), z igračami pa ja - ampak kaj ni oboje nagrada, enim pač pomeni več igra, drugim hrana?
Pa kako ti uspe da veš čas hodi za tabo? Jaz na par urnem sprehodu resnično ne zdržim samo hoje in pes je za mano, jaz ga spustim naprej, vadim odpoklic, se igram, nekaj časa hodi poleg, nekaj časa lahko teče naprej... Tega pa res še vedno ne morem razumeti kako vam to uspeva ves čas?!
Kako pa to, da nikoli ne sme nič vohljati? Kaj ni to za psa že malo preveč, saj je vendar pes in lahko tudi kaj povoha ko mu vodnik dovoli?! Tudi v raznih knjigah in revijah običajno poudarijo da mora pes tudi kdaj vohljati, saj tako dobi ogromno informacij o okolju.
To so čisto resna vprašanja česar ne razumem, sploh se ne mislim prepirati niti nič podobnega..
Aja pa meni se zdi da če s psom delaš izključno po CM metodah (sicer jih ne poznam dobro ampak to kar vem in slišim) - meni bi bilo že vse dolgočasno... Ne delaš trikov, ne nagrajuješ, pes hodi le zadaj, ne vohlja, le strogo po poti... Nevem no, strinjam se s tem da psu postaviš meje in ga ne podkupuješ s priboljški da ne naredi, ampak potem ko je vaja že narejena pa ne vidim razloga da kdaj pa kdaj pes ne bi dobil tudi priboljška, če mu to toliko pomeni. Jaz sem naredila največjo napako pri Dinotu da sem ga s priboljški podkupovala (takrat sem imela 10 let in o psih nisem vedela kaj dosti), zdaj pa brez ne naredi ravno vsega - ampak tiho, poleg (tisti da hodi zraven, ne šolski s pozornostjo gor ves čas) in čakaj pa obvlada, redko da odpove (ko doživi izbruh ko srečava psa :////).

Seveda lahko vprašaš jj Poglej, Nala je bila 4 leta navajena, da laufa po stranskih poteh, takrat nad njo nisem imela nobene kontrole (takrat sem delala s priboljški), pobirala mi je vse s tal.. Zdaj če vidi hrano na tleh gre mimo, ker me je očitno sprejela kot vodnika. Cesar Milan je v njegovi knjigi napisal, da psu ne moreš biti samo šef, moraš mu biti vodnik, pošten a odločen vodja. Saj dobi nagrado--pohvalo. In zdaj ima dva prostora kjer se za NAGRADO igrava =) Ko sem ji pustila, da mi laufa naokrog me sploh ni upoštevala, če pa že samo zaradi priboljškov, tukaj ni bilo nobenega spoštovanja. CM podpira priboljške in pozitivno motivacijo ampak ne pri prevzgoji, kako boš ti psa iz rdeč cone ( pes ki je okolju nevaren, ki je ugriznil čoveka) kako ga boš podkupil s priboljškom, če bo želel napasti? Ko bo ta pes žele napasti bo to tut storil, pa mu lahko mahaš s priboljškom kolko češ. To ni rekel CM, to je moje mnenje.

Z Nalo priboljške uporabljam, vendar samo pri trikcih, ko se česa ućiva, tole podpira tudi CM, ne pa na sprehodih, kajti potem bi spet začela ubogati in izsiljevati samo na priboljške. Psu ne pustim, da gre pred mano, kajti potem je on vodnik, takrat ona vodi... Vem, da od fanta pes če je hodil spredaj je imel REP VISOKO V ZRAK, a zdaj ko hodi zadaj ima rep normalno popuščen, ker se zaveda svojega položaja. In ne, Nala se ne naveliča, kajti VE, da me mora ubogati =) Lep pozdrav.

P.S: Dovolim ji vohati po novem, vendar samo toliko časa dokler jaz določim.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 9:43 pm

Ok sej razumem, hvala! Very Happy

Citiram :
kako ga boš podkupil s priboljškom, če bo želel
napasti? Ko bo ta pes žele napasti bo to tut storil, pa mu lahko mahaš s
priboljškom kolko češ. To ni rekel CM, to je moje mnenje.
Pa kje sem to napisala? Jaz vedno pravim da moraš s priboljški delati prav in ko se ti to zgodi nikakor niso primerni (se mi je že zgodilo da me je pes napadal in takrat nikakor nisem uporabila priboljškov ampak marsikaj drugega). Wink
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimePon Avg 13, 2012 9:48 pm

Ne ne, to sem samo tako napisala hehe jj Nič, proti tebi. Samo dodala sem, sorry. jj
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeTor Avg 14, 2012 2:26 am

Meni pa se zdi, da je tu glede priboljškov en drug problem.

Poglejte, bistvo klikanja (oz. metode klikanja, ni treba nujno "klikati" s klikerjem Very Happy) je, da čez čas, ko je psu kristalno jasno, kaj mu prinese potrditev (torej nagrado), pes SAM začne spodbujati, da bi nagrado na nek način dobil. Seveda ne vedno, ampak v času, ki ga namenimo aktvnemu ukvarjanju z njim. To pomeni, da nam pes sam od sebe trudi ponujati željena vedenja, ki mu jih ukažemo in se pri tem trudi, da bi jih izvedel čim boljše. Ker ko pes že zna npr. "poleg", ne bomo nagrajevali več samo ravne hoje, ampak recimo samo, če bo pes lepo naredil tudi obrat. Torej se bo mogel sam potruditi, da dobi nagrado. Na koncu torej pridemo do tega (recimo, vzmamimo za primer odpoklic), da ko pes vedno zanesljivo pride na klic v okolju, kjer ni motenj, tega več ne nagrajujemo, nagradimo pa, če ga odpokličem med igro z drugimi. Ko spet obvlada to, tudi v tem primeru začnemo nagrado postopoma opuščati (občasno pa še vedno nagradimo, če je bil odpoklic npr. hiter, VEDNO pa nagradimo s svojim navdušenjem in besedno pohvalo), vedno nagradimo (torej v mslih imam priboljšek/igro) v primeru, ko se zapodi za nečim in pride nazaj itd. itd.

Princip takega šolanja temelji na dejstvu, da je PES tisti, ki se trudi za svojega vodnika in ne obratno.

Psa, ki mu je to jasno, ni treba podkupovati s priboljški ali igračami, prav tako tak pes ne dela samo, ko je njemu (oz. največjim navdušencem je itak skos za delat), ker izkoristi vsako trenutek, ko je vodnik pripravljen za to.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeTor Avg 14, 2012 3:40 am

Jaz sem v knjigi od CM prebrala, da on podpira priboljške vendar le v določeni meri. In da je kliker SUPER, ampak samo pri učenju novih vaj, aktivnostih itd. Pri prevzgoji ni šans. Sploh ne pri agresiji.

Prav tako je opisal da so priboljški super, vendar z njimi ne smemo pretiravati. Je dal primer, ko pes grize sedežno, mi pa mu preusmerimo pozornost in ga s tem, NAGRADIMO, za vedenje če mu damo priboljšek. lol!
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
Colliny

Colliny


Število prispevkov : 229
Join date : 17/12/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeTor Avg 14, 2012 5:06 am

Admin je napisal/a:
Jaz sem v knjigi od CM prebrala, da on podpira priboljške vendar le v določeni meri. In da je kliker SUPER, ampak samo pri učenju novih vaj, aktivnostih itd. Pri prevzgoji ni šans. Sploh ne pri agresiji.

Prav tako je opisal da so priboljški super, vendar z njimi ne smemo pretiravati. Je dal primer, ko pes grize sedežno, mi pa mu preusmerimo pozornost in ga s tem, NAGRADIMO, za vedenje če mu damo priboljšek. lol!

Ja LOOOOL Laughing če ljudlje pozornosti ne znajo preusmerjat in jo zaradi tega na tak način, da psu pod nos potisnejo priboljšek... A ni najbolj logična stvar, da bo pes s početjem še bolj navdušeno nadaljeval, če pa zanj dobi priboljšek?! V takem primeru je pa ja samo in le lastnik kriv, niti slučajno priboljški.

Priboljški so namenjeni samo času, ko s psom aktivno delamo, ga učimo novih vaj in ponavljamo stare (če pes razume princip klikanja, potem čisto vseh starih vaj ne rabimo nagraditi še s priboljškom - sploh, če jih je izvedel površno). Drugače so skriti in jih pes nima kaj za dobit, ker morajo ohraniti svoj čar "prepovedanega", drugače postanejo hitro nezanimivi, če psa z njimi futramo namesto pasje hrane (itak pa je sicer idealno, da pri vsakem psu uvedemo "hranjenje po roki" - torej da se dela tudi za brikete, večina psov obožuje tak način hranjenja, veliko jih ima tudi samo zaradi tega bolj rada navadne brikete. Smile)

Se ne strinjam glede prevzgoje - odvisno je od problema, lastnika, psa, znanja, motivacije, želje, časa, metode, inštruktorja... Ne moreš vse tako posploševat, da pri nobenem vzgojnem problemu priboljški ne učinkujejo, ker ti iz osebnih izkušenj povem, da ni res.
Nazaj na vrh Go down
orijen

orijen


Število prispevkov : 51
Join date : 12/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeSob Avg 18, 2012 2:10 am

Jaz imam že 10 let samojede, sicer jih ne vzrejam ampak po lastnih izkušenj povem vsem tu gor, da čeprav vsepovsod pišejo, da samojedi ne prenesejo druga, kot pozitivne motivacije, tole ne bo držalo Wink)

Sam vem, da če sem pri mojih psih kdaj popuščal, so takoj izkoristili. Npr, kdaj pa kdaj na sprehodu sem jim zgleda dovolil preveč. Spustil sem dva samojeda, ki sta bila takrat z menoj pred mano. In kaj se je zgodilo? Kakor hitro sem jima dovolil, da hodita PRED MANO, da onadva vodita, sta začela delati bedarije Razz Zato sem si takrat rekel NEVER AGAIN Razz

Eden od mojih samojedov je bil ta pravi "dec" dominanten kot nwm kaj Razz Sem ga imel spuščenega večkrat in je točno VEDNO preizkušal meje. Želel je dominirati nad ostalimi psi, se je postavil z dominantno držo nad njih. IN KDO MI BO ZDAJ REKEL, DA PSI NE DOMINIRAJO MED SEBOJ? DA NE POTREBUJEJO VODJE? I OPAZOVANJA SVOJIH PSOV VIDIM, DA IMAM PSA, KI JE VODJA TROPA :p To je naš Benji. Wink Najbolj dominanten z najmočnejšo energijo.

In to, da volkovi nimajo alfe?! A STE NORI!? Kako pa jo potem imajo moji psi?
Moj Benji, želi BITI VEDNO PRVI. Vedno!

Ta Stariha Pipan je očitno malo grešila... Razz BRCNILA V TEMO.

Zakaj se potem psi na cesti stepejo za prevlado? haloooo...

In kako bi naj jaz svojega dominantnega Benjija vzgajal z priboljški, ko me pa upošteva samo takrat, ko mu jaz dokazujem, da sem glava ? Če bi mu mahal s priboljški bi sicer prišel k meni, a ustaviti dominantnosti s priboljški si pa ne znam predstavljati.

PES TE MORA SPOŠTOVATI, NE ZARADI PRIBOLJŠKOV AMPAK TEBE SAMEGA :DLP
Nazaj na vrh Go down
Admin
Admin
Admin


Število prispevkov : 1008
Join date : 09/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeSob Avg 18, 2012 2:19 am

Orijen verjemi, moja je ista. ( Kakor hitro popustim, izkoristi)

Vem, da ko sem ji pustila vse... Laufanje po stranskih poteh, hojo pred mano, flexy povodec, ki ga zdaj ne odobravam, je takoj izkoristila priliko in vse pobrala s tal, ali pa ni prišla k meni. Razen ko so bili poleg priboljški, takrat me je ubogala izključno zaradi le teh. Zato sva ukinili priboljške. Ima svoja dva mesta, kjer ji pod MOJIM UKAZOM dovolim, da se igra in da se zlaufa. Pa še takrat mora ubogati, ko jo pokličem, še takrat vadiva trikce in podobno in ji mečem palice.

Kakor hitro bom popustila me bo imela za šibko, in bo to izkoristila sebi v prid.
Od fanta maremsko abruški ovčar, res super vzgojen,a mu fant mora nonstop dokazovati kdo je vodja, kajti pes bi to izkoristil in takoj če bi imel šanso dominiral nad ostalimi psi. Fant je 1x popustil. Mu je dovolil dalj časa kot ponavadi tekanje po travniku, pes je to taako izkoristil... Very Happy

Sem bila jaz poleg, je Runo ( kot je ime psu) mislil, da zdaj pa lahko izkorišča. Ampak ne, fant je vstrajal. Smile Je pisalo, na neki strani, in v knjigi, da če takemu psu pustiš ENAKOPRAVNOST, so lahko katastrofalne posledice.

Pasme kot so abružarji, pirenejci, rottiji, akite po mojem mnenju morajo imeti ODLOČNEGA VODJO. Kot vsi psi. Eni bolj eni manj.
Nazaj na vrh Go down
https://psi123.slovenianforum.com
orijen

orijen


Število prispevkov : 51
Join date : 12/10/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeSob Avg 18, 2012 2:22 am

Se strinjam Anja

En takšen primer "ENAKOPRAVNOSTI"

Soseda bla sveto pripričana, da bo svojega psa vzgojila brez prisile, brez omejitev, brez kaznovanja, " saj pes mi bo enakopraven" kaj je nastalo iz tega? Neobvladljiv rotvajlec, ki je vedno v pripravljenosti agresije. " Ja saj ga nisem vzgajala s prisilo" mi je 1x rekla xP
Nazaj na vrh Go down
Airedale10

Airedale10


Število prispevkov : 669
Join date : 03/11/2011

"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitimeSob Avg 18, 2012 5:25 am

Meni pa se zdi, da nekateri razumete/razumejo pozitivno motivacijo kot kazanje priboljškov pred smrčkom, podkupovanje, popuščanje, nedoslednost... Ampak mislim da to nikakor ni! Tudi halti, bodečka, zatezka, nagobčnik in še kaj so lahko super pripomočki, ampak ob zmernosti in če jih znaš uporabljati, te o tem nekdo pouči - in isto je z igračami in priboljški. Saj vendar tudi zatezko nekdo natakne, pa jo ima pes ves čas gor (nastavljeno na zateg), pa se davi na njej, pa zato še ne pomeni da boš z zatezko vsakega psa le davil in ne bo uspešna - ob pravilni uporabi bo, ob napačni ne. In priboljškov psu nikoli ne smeš pokazati prej kot vajo naredi - pri tem sem jaz z Dinotom naredila največjo napako (ko sva začela sem imela 10 let in nisem kaj dosti vedela o vzgoji), priboljške sem mu pokazala prej kot je naredil, sem ga podkupovala. Zdaj se trudim to popraviti... Od psa vedno zahtevam da nekaj naredi, pa čeprav moram čakati. Na sprehod včasih vzamem priboljške (ki niso vedno isti), včasih igračo, včasih nič... In ne mi zdaj reči da pes ve, če sem jaz ko me ni videl doma dala v žep 2 piškota (ki mimogrede nimata vonja) in me le zaradi njih uboga. Pa verjamem da tudi tiste žogice ni opazil... In včasih mu nagrado dam po tem ko je ubogal, vedno pa ga pohvalim.
Citiram :
Če bi mu mahal s priboljški bi sicer prišel k meni, a ustaviti dominantnosti s priboljški si pa ne znam predstavljati.
In kdo je rekel, da mu moreš mahati s priboljški:?: Mislim da se večinoma poudarja, da prav tega ne smeš delati.
Pa še glede dominance: tudi Dino je zelo dominantne narave, vsem bi rad prevladal. Tudi drugim psom daje glavo čez hrbet, jih naskakuje, naskakuje kake otroke (ali pa tudi večje), ko jim ga dam ''malo v varstvo'' (seveda sem vedno nekje v bližini, ampak so vsi zadovoljni ko ga lahko oni domov peljejo - pa še povem jim kako naj delajo z njim in se še kaj naučijo Laughing)... Ampak zame ve, da pač ne bo šlo, z naskakovanjem je poskusil le enkrat - in to še pred par leti (takrat si je zapomnil, da se tega ne počne in nikoli več ni na meni poskusil), upošteva me, glede tega uboganja poveljih povsod in odpoklica sicer še izboljšujeva in se učiva, ampak je vedno bolje, agresivnost do psov je pridobil s slabo izkušnjo in marsikdo lahko potrdi, da je to težko odpraviti - a se trudiva, drugače pa z njim ni nobenih težav... In tudi tisti, ki pravilno delajo s pozitivno motivacijo psu postavljajo meje in so dosledni ter ne mahajo s priboljški pred njim, ga le nagradijo za dobro opravljeno delo.
In tudi, če šolaš s CM metodami pravilno, bo super in boš imel vzgojenega psa. Ampak veliko jih s temi metodami dela nepravilno - enkrat gleda oddajo, potem pa psa brcajo, cukajo, ko jih ugrizne ga poskušajo tako prijeti kot CM, ampak kaj, ko jih ugrizne še bolj, pa s psom, ki zelo vleče gredo rolati, brez da bi ga karkoli naučili... - in veliko psov, s katerimi lastniki tako delajo postane še bolj problematičnih, so še bolj agresivni, ker jih tiste brce še bolj podžgejo, isto s cukanjem... S takimi metodami, ko nagradiš kar je pravilno s priboljškom in spregledaš/''nadomestiš''/preprečiš/pa tudi kaznuješ nepravilno, pa se tudi ob nepravilnem delu problemi ne bodo reševali, ampak se mi zdi da pri teh metodah psa nekako ne podžgeš še bolj (ob nepravilnem delu, tako kot vidijo tisti ki enkrat vidijo oddajo), ni takšnih stvari s katerimi bi se kak pes še bolj reazjezil in kjer je več možnosti da narediš kaj zelo narobe... Pa to govorim o takih manjših problemih, ne da pes resno napada ljudi - takrat se je pomoje najboljše posvetovati s priznanim strokovnjakom in ne nekaj sam poskušati doma. In vam povem - če bi Dino enkrat poskušal ugrizniti mene (ali pa kakega drugega človeka) bi bil krepko kaznovan, v takih situacijah nimam čisto nič proti, da psa udariš ali kaj podobnega (ampak moraš videti kaka je situacija, da psa ne razjeziš še bolj), ampak to enkrat in si zapomni, nisem pa za to da se psa v imenu šolanja vsak dan pretepa, brca cuka, nikoli ne nagradi (pa ne pravim da to dela CM niti kdo od vas).
Pa zame ni vse strogo razdeljeno na pozitivno in negativno motivacijo, uporabljam nekaj srednjega. In tudi nisem proti CM, le v nekaterih stvareh mi že malo pretirava. Bom pa ob prvi priliki prebrala še kako njegovo knjigo, ampak je nimajo še v knjižnici. Smile Pa tudi ne pravim, da bi mogla Anja ali pa kdo drugi spremeniti metode, niti v to ne prepričujem nikogar, če so pri vas učinkovite, potem super. Very Happy
Nazaj na vrh Go down
http://jazbecar-dino.weebly.com/
Sponsored content





"Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: "Naravna" kazen-najboljša?   "Naravna" kazen-najboljša? - Page 2 Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
"Naravna" kazen-najboljša?
Nazaj na vrh 
Stran 2 od 4Pojdi na stran : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» GREENFIELDS naravna kozmetika

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum o psih :: Vzgoja in Šolanje-
Pojdi na: